Güvercin Kümes Yapımı ve Dikkat Edilecek Hususlar

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Güvercin Kümes Yapımı ve Dikkat Edilecek Hususlar

Sağlıklı güvercin beslemek istiyorsanız öncelikle güvercinlerimizin rahat edebileceği, sağlık koşullarına uygun ve yaşamları süresince barınabilecekleri yerler yapmak gerekir. Eğer imkanınız var ise kümesleri ısı alış verişinin en az olduğu malzemeden yapmalısınız. Yada değişik izelasyon malzemeleri kullanmak gerekir. Benim maddi imkanım yetmez onlara ben tahtadan yapmak zorundayım diyorsanız o zaman kış aylarında kümesin etrafına karton döşeyip onun üzerinide naylonla kaplayarak biraz olsun onları soğuktan korumuş oluruz. Bu barınakları koyacağınız yeri tespit ederken tüm etkenleri göz önünde bulundurmak gerekir. Bu etkenleri şöyle sıralayabiliriz ;

KÜMESLER

Kümes Bakımı:

Sağlıklı güvercin beslemek istiyorsanız öncelikle güvercinlerimizin rahat edebileceği, sağlık koşullarına uygun ve yaşamları süresince barınabilecekleri yerler yapmak gerekir. Eğer imkanınız var ise kümesleri ısı alış verişinin en az olduğu malzemeden yapmalısınız. Yada değişik izelasyon malzemeleri kullanmak gerekir. Benim maddi imkanım yetmez onlara ben tahtadan yapmak zorundayım diyorsanız o zaman kış aylarında kümesin etrafına karton döşeyip onun üzerinide naylonla kaplayarak biraz olsun onları soğuktan korumuş oluruz. Bu barınakları koyacağınız yeri tespit ederken tüm etkenleri göz önünde bulundurmak gerekir. Bu etkelnleri şöyle sıralayabilriz ;

Güneş Işığından yararlanma;

• Kuşların özellikle günün ilk ışığından ve bütün gün boyunca güneş ışığından daha çok faydalanabilmeleri için kümeslerin cephelerini doğu yönünde koymalıyız. Tabi bu arada rüzgarın genel olarak esme yönünü dikkate almalıyız. Dolayısıyla hem en çok güneş ışını alacak aynı zamanda en az rüzger esen yerleri seçmeliyiz.

Havalandırma;

• Kümeslerin içinde muhakkak hava sirkilasyonu olmalı. Bunun içinde kümeslerin cephelerinin hem üst aynı zamanda alt taraflarında havalandırma delikleri bırakmalıyız. Alttan giren hava içeride dolaşarak üstten çıkacaktır. Böylece içerideki kötü hava ve rahatsızlık verici olduğu tozlardan kurtulmuş oluruz. Tabiki bunları yaparken kuşlarımızı cereyana maruz etmemeliyiz. Havalandırma ile alakalı başa bir konu ise kimesinin tabanının kuru kalması ile alakalı. Eğer ıslak olursa nemden dolayı parazitler oluşur. Bu parazitler güvercinlerimize pek çok yönden zarar verebilirler. Daha çok solunum yolları hastalıkları oluşur. Bundan dolayı ön cephede bırakacağımız havalandırma deliklerinin beraberinde; kümesleri yerden takriben 30 cm kadar yukarı kaldırırsak altında devamlı hava sirkülasyonu olacağından kümesin tabanının devamlı kuru kalmasını sağlayacaktır. Bu bana göre çok önemli bir konu. Bu söylediklerimi lütfen dikkate alın.

Kümeslerin İçi;

Taban Izgaraları:

• Kümesin iç dizaynını yaparken bence en önemli nokta tabandır. Tabana muhakkak ızgara yapmalıyız. Bu ızgaraların önemini kısaca sıralamak gerekirse;

1. Kuşlarımızı dışkılarına basamayacağından dolayı dışkılar daha çabuk kurur, bu şekilde hastalıkları başlatan parazitler oluşmaz.

2. Tabanın devamlı kuru kalmasını sağlar.

3. Kuşlarımıza kümes içinde yerde yem veremeyeceğimizden dolayı hasta kuşların dışkılarındaki bakteriler ve parazitler diğer kuşlara bulaşmaz.

4. Kümeslerin temizliğini yaparken size kolaylık sağlar.

Yemlikler:

• Kuşlarımız yemlerken muhakkak yemlik kullanmalıyız ve mümkün olduğu kadar kuşları kümesin içinde yemlemeliyiz. Bunun nedenleri ise;

1. Hasta kuşların dışkılarındaki mikroplarının diğer kuşlara bulaşmaması.

2. Kuşların yem ve sularını içeride vermeliyiz. Serçe kumru gibi yabani kuşlar gelip bizim kuşlarımızın yeminden ve suyundan faydalanabiliyorlar. Takdir edersinizki yabani kuşlarda bulaşıcı hastalık olması ihtimali çok. Ayrıca kümeslerimizi bu tür yabani kuşların içeriye giremeyeceği gibi tasarlamlılyız.

Suluklar:

1. Sulukları tabandan 20-30 cm yükseğe koymalıyız. Sulukları kümes tabanındaki oluşan tozlardan ne kadar uzakta tutarsak o kadar iyidir. Ayrıca sularını her gün düzenli ilaçlanma değiştirmeliyiz. Bu da sağlık açısından son derece önemlidir. Eğer mümkünse kaynatılmış soğutulmuş su veriniz. Böylece suyu içinde olabilecek zararlı parazitlerden ve kireçten arıtmış oluruz.

2. Kuşların suluktan su içme yerleri muhakkak sulukların yan tarafında olmalı. Böylece kuşlar kanatlarını çırptığı zaman kalkan tozların suluğun içerisine girmesinin oranını düşürmüş ve kuşların suluğun içerisine dışkılarını yapmalarını engellemiş oluruz.

Yuvalar:

• İşte kümes dizaynında önemli konulardan biri daha. Hatta yavru verimi için en önemli konu bana göre. Bu yuvaları yaparken kuşlarımızın bu yuvaların içinde yaşam süreleri boyunca yaşayacaklarını unutmamalıyız. Bundan dolayı onlara rahat ve temiz yuvalar temin etmeliyiz. Gezip gördüğüm kümeslerde bu yuvaları farklı şekillerde yapanlar var. Mesala zeytin tenekelirini kullananlar var. Ama bana göre bu sistem daha sağlıklı bir sistem değil. Kışın kolay kolay ısınmaz. En güzeli tahtadan yapılan yuvalardır. Bu yuvaların büyüklüğü ise kuşlarımızın içinde rahat rahat çiftleşebileceği yavruya rahat rahat bakabileceği ölçülerde olmalı. En ideal yuva ölçüleri 40 cm derinliğinde 70 cm genişliğinde ve 40 cm eninde olmalıdır ki kuşlar rahat bir hayat geçirebilsinler. Ayrıca yuvaların temizliği açısından içlerine yuva ızgaraları koymak en iyisidir. Böylesi hem kuşlar için aynı zamanda biz yetiştirciler için temizlik açısından idealdir.