Vatandaşın kredi kartı borçları yüzde 99 arttı

uçanteneke

New member
2022 yılında kişisel kredi kartı borcu ile ilgili yapılan bir araştırmanın kararına nazaran; vatandaşların ferdi kredi kartı borcu, geçen yıla bakılırsa TL bazında yüzde 99 arttı. Taksitli kredi kartı borçlarındaki artış oranı yüzde 128, taksitsiz kredi kartı borçlarındaki artış da yüzde 79 oldu. Kredi kartı harcamalarında aslan hissesi market alışverişinin olurken toplam kredi kartı sayısı 94 milyona, toplam banka kartı sayısı ise 162 milyona yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) kasım ayı itibariyle yıllık enflasyonu yüzde 84,39 olarak deklare etti. Artan enflasyonun alım gücüne olan tesirini incelemek için kredi kartı borçlarını araştıran karşılaştırma sitesi encazip.com’a nazaran; vatandaşların kişisel kredi kartı borcu, geçen yıla nazaran TL bazında yüzde 99 arttı. Araştırmada ortaya çıkan sayılar şu biçimde:

‘Bireysel kredi kartı borcu arttı’

Bireysel kredi kartı borcu, geçen yıla nazaran TL bazında yüzde 99 arttı. Taksitli kredi kartı borçlarındaki artış oranı, geçen yıla nazaran yüzde 128 yükseldi. Taksitsiz kredi kartı borçlarındaki artış ise yüzde 79 oldu.

Takipteki kredi kartı borçlarındaki artış yüzde 30 oldu

Takibe giren kredi kartı borçlarında da geçen yıla göre TL bazında yüzde 30’luk bir artış oldu.

Enflasyondan arındırılmış borçlarda artış yüzde 8 oldu

Yüksek enflasyon ve makroekonomik şartlar, tüketicileri daha epey kredi kartı kullanmaya itti. Gayrisafi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) bundan evvelki yılın birebir çeyreğine bakıldığında yüzde 3,9 arttığı üçüncü çeyrek bilgilerine kıyasla enflasyondan arındırılmış datalara bakılırsa toplam ferdi kredi kartı borçları tahlil edildiğinde gerçek artış, geçtiğimiz yılın tıpkı devrine bakılırsa yüzde 8 oldu.

Taksitli borçlardaki artış yüzde 23 oldu

Enflasyondan arındırılmış datalar kıyaslandığında, taksitli kredi kartı borçları yüzde 23 arttı. Olağan kredi kartı borçlarında ise enflasyon ayarlı datalara nazaran yüzde 3’lük bir düşüş olduğu gözlemlenirken dolar bazında toplam taksitli kredi kartı borçlarında yüzde 50’lik bir artış yaşandı. Taksitsiz kredi kartı borçlarında ise artış yüzde 17 ile hudutlu kaldı.

Kredi kartı harcamalarında aslan hissesi market alışverişinde

Kredi kartlarının sektörel dağılımına bakıldığında, bu yılın en yeni Bankalararası Kart Merkezi (BKM) bilgilerine göre, toplam kredi kartı harcamalarının yüzde 18’i market ve alışveriş merkezlerinde, yüzde 9’u akaryakıt ve akaryakıt bölümünde, yüzde 7’si elektrik-elektronik ve bilgisayar kesiminde, bir daha yüzde 7’si giysi ve aksesuar kesimlerinde kullanıldı. Kredi kartı kullanmasının sektörel dağılımının geçtiğimiz yılın tıpkı devri ile paralel olduğu gözlemlendi.

Kredi kartı süreç adedinde yüzde 26 arttı

2022 yılının şimdiki datalarına göre toplam kredi kartı süreç adedi, geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 26’lık bir artışla aylık 613 milyon adet oldu. Toplam kredi kartı sayılarına bakıldığında, 2021 yılının tıpkı ayında sirkülasyonda 81 milyon kredi kartı, 144 milyon banka kartı bulunurken 2022 yılının en aktüel datalarına nazaran dolanımdaki toplam kredi kartı sayısı 94 milyona, toplam banka kartı sayısı ise 162 milyona yükseldi.”

‘Geçen yıl 197 milyar tl olan kredi kartı borçları bu yıl 392 milyar tl düzeyine geldi’

Kredi kartı borçlarındaki artışın GSYH artışının yaklaşık iki katı kadar olmasının tüketicinin alım gücünün düştüğünü ve bu niçinle kredi kartına yönelmesi halinde yorumlanabileceğini belirten encazip.com finans uzmanları, ortaya çıkan sayılar için şu değerlendirmeyi yaptı:

“Geçtiğimiz yılın son bilgileri ile 2022 yılının şimdiki bilgileri karşılaştırıldığında, TL bazında 197 milyar TL olan kredi kartı borçları bu yıl 392 milyar TL düzeyine gelmiş. Bu, iki katlık bir artış manasına gelse de yüksek enflasyonlu bir devirde enflasyondan arındırılmış datalara yahut farklı para ünitelerindeki değişimlere bakmak daha gerçek yorum yapmamızı sağlar. Geçtiğimiz yıl 197 milyar TL olan toplam tüketici kartı borçlarının yıllık gerçekleşen enflasyon oranı dikkate alınarak değerlendirildiğinde, 362 milyar TL olduğunu görüyoruz. Bu da reelde kredi kartı borçlarında yüzde 8’lik bir artış manasına geliyor.”
 
Üst