Uzaya bir görev için bir model olarak dalgıç “Titan”

DunyaVatandasi

New member

Dalgıç şirketi Oceangate’in kurucu ortağı Guillermo Söhnlein, dalış sırasında geçirdiği kazaya rağmen artık yüksekleri hedeflemek istiyor. Venüs’e geziler planlıyor.

“Titan” adlı denizaltısı Titanik’e dalarken beş kişiyle birlikte patlayan Oceangate şirketini kurdu. Ancak Guillermo Söhnlein daha da yükseğe çıkmak istiyor. Şimdi girişimci görünüşe göre yıldızlara uzanıyor ve insanları Venüs’e göndermek istiyor.

Oceangate patronu Stockton Rush’ın eski meslektaşı, akşam gökyüzünde gördüğümüz en parlak gezegenin etrafında bir gezi planlıyor. 2050 yılına kadar yaklaşık 1.000 yolcunun atmosfere girerek güneşe en yakın ikinci gezegene seyahat etmesi bekleniyor.

Bu plandaki alçakgönüllülük ona açıkça yabancı. Business Insider’a Elon Musk’ın planlarını ima ederek, “2050’ye kadar Mars’ın yüzeyine bir milyon insanı göndermekten daha az iddialı olduğunu düşünüyorum” dedi. Fikrinin uzay endüstrisi içinde ve dışında bir heyecan yaratmasını bekliyor.

“İlk Mars kolonisinin komutanı olmak istedim”

Proje muhtemelen muhteşem çünkü Venüs boyut olarak Dünya’ya yakın ama yaşam kalitesi açısından değil. Kaya, 400 derecelik bir yüzey sıcaklığına ve havayı sıvılaştıran bir atmosferik basınca sahiptir. İnsanlar için sadece yaklaşık 50 kilometrelik rakımlarda dayanılabilirdi.

Burası tam olarak Söhnlein’in uzay gemilerini göndermek ve bir istasyon inşa etmek istediği yer. Başka bir sorun: Venüs’ün atmosferindeki sülfürik aside dayanmak zorunda. Ancak bunlar, muhtemelen işadamının henüz ilgilenmediği ayrıntılardır. “Sanırım 11 yaşımdan beri insanlığı gezegene yayılan bir tür haline getirmeye yönlendirildim” diyor. “Her zaman ilk Mars kolonisinin komutanı olma hayalim vardı.”

“Ticari Engelleri Aşmak”

Oceangate, denizin dibine inebilecek ucuz denizaltılar geliştirmeye çalışmıştı. Söhnlein, uzaya seyahat ederken süreçte geliştirilen teknik yaklaşımı da kullanmak isteyebilir. Business Insider raporuna göre Söhnlein, girişimci Khalid Al-Ali ile birlikte Venüs’e uçmanın önündeki ticari engellerin üstesinden gelmek için Humans2Venus projesini başlattı. Görünüşe göre SpaceX şirketi roketlerin maliyetini önemli ölçüde azaltan Elon Musk’ı takip ediyor.

Yerçekimi, Venüs atmosferindeki Dünya ile aynıdır.

Oceangate’te muhtemelen maliyetin düşürülmesi de önemli bir faktördü. Dalgıçları geliştirirken, olağan titanyum çeliği kullanımından kaçınıldı ve karbon fiber kullanıldı. Tekne, derinlikteki basınç altında bir anda patladı, tüm yolcular öldü. Uzmanlar, diğer şeylerin yanı sıra Oceangate şirketini teknenin sertifikasının olmamasıyla suçladı. Rapora göre Söhnlein, sertifikasyonu bir güvenlik yanılsaması olarak gördü. Araştırmacıların taahhütlerinde hesaplanmış riskler almaları gerektiğine inanıyor.

Söhnlein, Venüs’ün seçilmesi için en önemli argümanı gezegenin yerçekiminde görüyor. Web sitesinde “Ben bir mühendis veya bilim adamı değilim, ancak iki mesleğin potansiyeline inanıyorum” diye yazıyor. Birçok zorluğun üstesinden gelebilirsin. Ancak bir şey istisnadır: yerçekimi. Ve bu, Venüs atmosferinde 50 kilometre yükseklikteki Dünya’nınkiyle aynı.

Birkaç yıl önce NASA, Venüs’ün atmosferinde yaşanıp yaşanamayacağını çoktan araştırmıştı. Ancak, “Havoc” projesi daha çok güneş sisteminin nasıl keşfedileceğine dair bir konsept çalışmasıydı. “Hangi teknolojilere bakarsanız [für HAVOC] Geliştirilmesi gereken ay, Mars ve ötesine başka görevlere de aktarılabilir. Proje lideri Christ Jones, “Bütün bu çalışmalar birbiriyle bağlantılı ve uzayda proje teslim etme yeteneğimiz gelişiyor” dedi.