Ukrayna, Rusya’nın bot hesaplarını çökertti! Çiftliklere baskın

AliDayı

New member
Ukrayna, Rusya’nın bot hesaplarını çökertti! Çiftliklere baskın Toplumsal medyanın kaygılı düşü olan bot hesaplar, Rusya-Ukrayna savaşında da faal bir biçimde uzunluk gösteriyor. Fakat Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafınca paylaşılan son açıklamada, vatandaşları korkutmak için faaliyetlerde bulunan beş “düşman” bot çiftliğinin imha edildiği ortaya kondu.

Ukrayna’nın federal güvenlik ünitesinin açıklamasına bakılırsa bot çiftlikleri, Ukrayna vatandaşları içinde paniğe yol açmak ve bununla birlikte çeşitli bölgelerdeki sosyopolitik durumu istikrarsızlaştırmak istiyordu. En az 100 bin hesabı denetim eden beş Rus çiftliği yok edilmiş durumda.

Ukrayna, Rusya yanlısı bot çiftliklerine baskın düzenledi

Ukrayna hudutları ortasında tespit edilen bot çiftliklerini bastıklarını söyleyen SBU, 24 Şubat’tan bu yana geçersiz haber ve dezenformasyonda bulunduklarını söz etti. Rusya’nın Ukrayna işgali hakkında çalışan beş çiftliğin en az 100 bin hesapla paylaşım yaptığı öğrenildi.

Bot hesapları denetim eden çiftliklere baskın yaptıktan daha sonra açıklamalarda bulunan SBU, Rusya’yı suçlamayı ihmal etmedi. Rusya’nın “büyük ölçekli bilgi sabotajı” yürüttüğünü argüman eden Ukrayna kurumu; çiftliklerin dört farklı bölgede (Kharkiv, Cherkasy, Ternopil ve Zakarpattia) olduğunu belirtti.

“Rusya tarafınca yönetim edilen botlar, toplumsal medya hesaplarını işgalle ilgili çarpıtılmış haberler ve propaganda yapmak için kullanıldı.”

SBU yetkilileri tarafınca düzenlenen baskınlar kararında 100’den çok GSM ağ geçidi aygıtı, 10.000’e yakın SIM kart, dizüstü bilgisayarlar ve birtakım bilgi süreç ekipmanlarının ele geçirildiği lisana getirildi. Ukrayna hükümetinin paylaştığı fotoğraflarda ayrıyeten cep telefonu, USB şoför ve silah olması da gözlerden kaçmadı. Ancak SBU, rastgele bir tutuklama olup olmadığını açıklamadı.

Ukrayna Ulusal Haber Ajansı, savaşla ilgili uydurma bilginin yayılmasını önlemek için bir teyit botu geliştirildiğini duyurdu. Perevirka isimli bu bot yardımıyla toplumsal medyadaki uydurma görüntüler, fotoğraflar ve başka paylaşımlar teyit edilebilecek.

Pekala ya siz Ukrayna tarafınca kapatılan Rusya yanlısı bot çiftlikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi ShiftDelete Net Forum ve yorumlar kısmında bekliyoruz.