Twitter’da dev açık! Milyonlarca kullanıcı ifşa oldu

AliDayı

New member
Twitter’da dev açık! Milyonlarca kullanıcı ifşa oldu Popüler toplumsal medya platformu Twitter, kullanıcıları etkileyen yeni güvenlik açığı keşfetti. Şirket tarafınca doğrulanan yeni ihlal, hackerların hesap detaylarıne kolaylıkla erişimesini sağlıyor. Yeni açık yardımıyla bilgisayar korsanları, e-posta adresinin yahut telefon numarasının bağlantılı olduğu hesapları bulabiliyor.

Twitter hesaplarıyla bağlı telefon ve e-postalar ortaya çıktı

Sosyal medya devi tarafınca geçtiğimiz hafta paylaşılan bir rapor, bilgisayar korsanlarının yararlandığı yeni güvenlik sızıntısını ortaya çıkardı. Güvenlik ihlalinin geçtiğimiz yılın Haziran ayında uygulanan bir güncellemeden kaynaklandığı açıklandı. İhlal, 2022’nin Ocak ayına kadar fark edilmedi.


Twitter, kullanıcı datalarının ihlal edildiğini doğrulamış olsa da, ne kadar kullanıcının etkilendiğinden bahsetmedi. Güvenlik araştırmacılarının tezine bakılırsa, hackerlar en az 5,4 milyon kullanıcıdan oluşan bir veritabanı hazırladı ve 300 bin dolar karşılığında sattı.Twitter’daki son ihlal, e-posta yahut telefon numaralarının hangi hesapla eşleştirildiğini ortaya çıkardı. Bu durum ise binlerce bilinmeyen Twitter hesabının ve hem de telefon numarası üzere ayrıntıların ifşalanmasına yol açtı.

Şirketten gelen açıklamada, “Güvenlik açığının bir kararı olarak, birisi Twitter sistemlerine bir e-posta adresi yahut telefon numarası gönderirse, Twitter sistemleri bireye gönderilen e-posta adreslerinin yahut telefon numarasının hangi Twitter hesabıyla bağlı olduğunu gösterir” denildi.


Sosyal medya devi, bilgileri ortaya çıkan hesapların bilgilendirileceğini söylemiş oldu, ama potansiyel olarak ne kadar kişinin etkilendiği meçhul. Şirket, iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirmeyi ve ikinci bir e-posta adresi yahut telefon numarası eklemeyi öneriyor.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!
 
Üst