Türkiye yarı denetimli kambiyo rejimine girdi ‘İktidar yalanlıyor’

uçanteneke

New member
Ekonomi idaresi dalgalı kur rejimi uygulanan bir iktisatta merkez bankasını devre dışı bırakarak çeşitli düzenlemeler ile kur kontrolü yaparken, ‘kambiyo denetim rejimine’ dönüleceği tarafındaki tartışmalar da gündemden düşmüyor.

Sürekli müdahale

Hazine eksi Müsteşarı ve ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, şahsi blogunda ‘Kambiyo Rejimi ve Türkiye Uygulaması’ başlığıyla yeni bir yazı yayımladı. Eğilmez, yazısında Türkiye’de özgür kambiyo rejimi ortasında bulunmasına rağmen çeşitli alt düzenlemelerle kur kontrolü yapılarak yarı denetimli bir kambiyo rejimi uygulandığını anlattı. Bu alt düzenlemeler içinde döviz alım satımına vergi uygulanması, kur muhafazalı mevduat hesapları, ihracat gelirlerinin belli bir yüzdesinin merkez bankasına satılması zaruriliği, piyasada fiyat (kur) oluşumuna merkez bankası ve kamu bankaları eliyle döviz satışı yapılarak daima müdahale edilmesi üzere uygulamaları sıralayan Eğilmez, şu yorumu yaptı:

İktidar yalanlıyor

“Son periyotta bu uygulamalara bakılarak Türkiye’nin kambiyo denetim döneceği istikametinde görüşler öne sürülüyor ve bu görüşler de siyasal iktidar tarafınca yalanlanıyor. Üstte değindiğimiz uygulamalar, kambiyo denetim rejimine kesin bir dönüşü göstermese de yarı denetimli bir kambiyo rejimine girildiğini gösteriyor”
yorumunu yaptı.

Dr. Mahfi Eğilmez: Swap muahedeleri sorun yaratabilir

Günümüzde Türkiye’de sermaye hareketleri özgür, döviz kurları ve faizler piyasada belirlenir görünse de TCMB’nin hem faizi birebir vakitte kuru denetim etmeye çalıştığını belirten Eğilmez, “ötürüsıyla bu tıp denetimler tam manasıyla bir denetimden epeyce yarı denetim üzere tesir yapıyor ve imkânsız üçlüde (sermaye hareketlerinin özgürlüğü, sabit döviz kuru ve bağımsız bir para siyaseti uygulaması birebir anda var olamaz) öngörülen problemleri çıkartmıyor. Bu uygulamada sorun, swap mutabakatlarının sürdürülememesi halinde ortaya çıkar” dedi.