TikTok’tan şeffaflık konusunda değerli adım!

AliDayı

New member
TikTok’tan şeffaflık konusunda değerli adım! TikTok’un ‘Sizin için’ sayfası kullanıcılarına ilgilenebilecekleri paylaşımları sunuyor. Tanınan toplumsal medya platformunun bu uygulamasının gerisinde yatan algoritmanın işleyişi ise uzun vakittir merak ediliyordu. TikTok’un bu algoritmayı berbat gayeli olarak kullandığı konusunda ise şimdiye kadar biroldukca tez ortaya atıldı.

TikTok önerilen görüntüler için açıklama sunacak!

Yapılan argümanlar üzerine hareket geçen TikTok artık algoritmanın çalışma formunu kullanıcıları ile paylaşacak. Bundan bu biçimde toplumsal medya platformunun kullanıcıları karşılaştıkları görüntülerin kendilerin niye önerildiğini öğrenebilecek. Yapılan güncelleme ile kullanıcılar artık önerilen gönderilere eklenen yeni soru işareti simgesi yardımı ile paylaşımın karşılarına çıkma sebebini nazaranbilecekler.


Şirket yaptığı paylaşım ile teklif sisteminin teknik modellerden güç aldığını ve bu özelliğin teknik detaylarını daha kolay anlaşılır hâle getirmeyi amaçladıklarını tabir ediyor. Paylaşılan görselde ise gönderinin önerilme sebebi olarak ‘ Bu görüntü ABD’de popüler’ ve ‘Hanna’yı takip ettiğin için’ sözleri gösteriliyor.Şirket, bu özelliğe vakit ortasında “daha fazla detay ve şeffaflık” eklemeyi planladıklarını belirtti. bu biçimdelikle kullanıcılara yapılan açıklamalar epey daha detaylı sözler içerebilir. Bu sistemin gelecekte, kişinin hesap ayarları üzere uygulamanın algoritmasını etkileyen öbür faktörleri de içeren açıklamalara yer verilebileceği belirtiliyor.


Bilindiği üzere toplumsal medya platformlarının şeffaflığı konusunda büyük bir tartışma sürüyor. Yapılan değişiklik, TikTok’un kullanıcılarına karşı daha şeffaf olmaya istekli olduğunu gösteriyor. Şirket ayrıyeten, algoritmalarının ve içerik denetleme sisteminin gözden geçirilmesi için dünyanın en büyük yazılım şirktlerinden biri olan Oracle ile paydaşlık kurdu.

Sosyal medya platformu yeni sunduğu özellik ile bir arada algoritmanın kullanıcıları manipüle etmek için kullanıldığı argümanlarının da önüne geçmek istiyor. Pekala sizce TikTok’un bu yeni uygulaması yararlı olacak mı? TikTok hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.
 
Üst