TikTok kapatılıyor mu? FBI’dan yeni ikaz geldi

AliDayı

New member
TikTok kapatılıyor mu? FBI’dan yeni ikaz geldi Çin merkezli toplumsal medya platformu TikTok için kapalılık telaşı devam ediyor. FBI’ın son açıklamasına göre şirket, son derece kritik ulusal güvenlik tehdidi oluşturuyor. TikTok’taki dataların Çin hükümeti ile paylaşıldığı düşünülüyor.

FBI: TikTok için son derece endişeliyiz

FBI Yöneticisi Christopher Wray
tarafınca yapılan son açıklamalar, kurumun TikTok’a karşı bakış açısını ortaya koydu. Çin merkezli şirketi, ABD ve Avrupalı kullanıcıların güvenliğini tehlikeye atmakla suçladı. Wray bu tehlikenin siyasi oylama sonuçlarını etkileyecek biçimde genişlediğini argüman etti.

FBI Yöneticisi ABD Senatosu İç Güvenlik Komitesi’ne yaptığı açıklamada, “FBI tarafında TikTok hakkında ulusal güvenlik kaygılarımız var. Çin hükümetinin onu milyonlarca kullanıcı hakkında data toplamayı denetim etmek için kullanma mümkünlüğünü da içeriyor” dedi.

TikTok’un kullanıcılara sunduğu teklif algoritmasına dikkat çeken FBI, milyonlarca aygıttaki yazılımı denetim etmenin milyonlarca insanın kanılarını denetim etmeyle eş bedel olduğunu belirtti. Bu, platforma yönelik yeni bir kısıtlamayı da gündeme getirdi.

TikTok’un ABD’de 140 milyondan fazla kullanıcısının olduğu biliniyor. Fakat bu sayının büyük bir kısmını Z Nesli oluşturduğu için ulusal güvenlik konusunda kapsamlı bir tehdit yarattığı düşünülüyor. Ayrıyeten geçtiğimiz yıl Google’ı geçerek dünyanın en tanınan web sitesi oldu.

TikTok ayrıyeten bir süre evvel yeni bir güvenlik siyasetiyle tartışma konusu haline gelmişti. Data erişilebilirliğiyle ilgili zımnilik siyasetinin radikal biçimde değiştiren platform, Çinli çalışanların AB ve İngiltere datalarına erişmesine müsaade verdi.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.