Telegram, Instagram ve Facebook’u geride bıraktı!

AliDayı

New member
Telegram, Instagram ve Facebook’u geride bıraktı! Günümüzde çabucak herkes internet üzerinde çeşitli platformlar üzerinden haberleşiyor. Instagram, Facebook, Twitter üzere toplumsal medya uygulamalarının yanı sıra WhatsApp ve Telegram da haberleşme için oldukcaça kullanılıyor. Uygulamaların kullanım seviyesi ise her ülkede farklı olarak karşımıza çıkıyor.

Telegram, Rusya’da kullanıcı sayısını büyük oranda artırdı

Mediascope araştırma şirketinin bilgileri, Facebook ve Instagram toplumsal ağlarının Rusya’da yasaklanmasının akabinde günlük kullanıcıların 2022 yılının birinci yedi ayında büyük oranda azaldığını ortaya koydu. Facebook’un kullanıcı sayısı gelişmelerin akabinde 8 kat azalırken, Instagram kullanıcıları ise 4’te 1 oranına düşmüş durumda.

Instagram kullanıcı kitlesi Mart ayında yüzde 21.5 azalarak Şubat ayında 37.8 milyondan 30 milyona düştü. Nisan ayın ise bu sayı 14.2 milyona kadar eridi. Temmuz ayında Instagram’a erişen günlük ortalama kullanıcı sayısı 10.6 milyona kadar gerilemiş durumda.
Facebook cephesinde de kullanıcı sayılarında değerli düşüşler yaşanıyor. Şubat ayında 9 milyon olarak gerçekleşen günlük kullanıcı sayısı, Temmuz ayında ise 1.9 milyona kadar gerilemiş durumda. Facebook’ta 5 dakikadan fazla süren oturum açma süreçleri ise 2.7 milyondan 305 bine kadar düştü.

Tüm gelişmelerin akabinde kârlı çıkan taraf ise Telegram oldu. Uygulamanın günlük ortalama izleyici kitlesi yüzde 66 büyümüş durumda. Telegram, Ocak ayında 25 milyon olan günlük kullanıcı sayısını Temmuz ayı ile birlikte 41.5 milyona çıkarmayı başardı.


Diğer yandan Rusya’nın tanınan toplumsal medya platformu VKontakte ise benzeri bir artış yaşayamadı. Mediascope bilgilerine göre, VK’nın kullanıcı sayısı Ocak ayından bu yana 46 milyondan yalnızca 50 milyona yükselmiş durumda.

Siz Rusya’da yaşanan bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Pekala siz Instagram, Twitter, Facebook ve Telegram içinden hangi uygulamaları kullanıyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.
 
Üst