Suriye doğumlu hoşluk kraliçesinin vizesine ABD’den veto

DunyaVatandasi

New member
Suriye doğumlu hoşluk kraliçesinin vizesine ABD’den veto East Yorkshire’daki Hessle bölgesinde yaşayan Leen Clive, ABD’de düzenlenecek Mrs. World hoşluk yarışında Birleşik Krallık’ı temsil edecekti. Ulusal Sıhhat Sistemi’nde stajyer tabip olarak çalışan 29 yaşındaki Clive, Las Vegas kentinde 15 Ocak’ta düzenlenecek müsabakaya seyahat edebilmek için ailesine vize verildiğini ama Şam’da doğduğu sebebi öne sürülerek kendine vize verilmediğini savundu.

‘TEK FARK DOĞUM YERİM’

NTV’de yer alan habere bakılırsa Clive, “Britanya pasaportuyla müracaat yaptım. Britanya’yı temsil ediyorum ve Britanya vatandaşıyım. ötürüsıyla ABD’ye teşebbüse müsaade verilmeyeceği hiç aklıma gelmezdi” dedi. 2013’te ülkeye gelen yarışmacı, “Eşime ve bebeğime vize verildi ama bana verilmedi. Tek farksa benim doğum yerim” diye konuştu.

Kendisine vaktinde vize verilmesi ve ‘sağduyulu’ davranılması için ABD Büyükelçiliği’ne davette bulunan Clive, “Hâlâ umutluyum. Vaktin azaldığının farkındayım lakin Büyükelçilik’ten biri başvuruma bakarsa durum değişebilir” tabirlerini kullandı.

YETKİLİLER ‘YORUM YOK’ DEDİ

Vize kayıtlarının yasalar gereği saklı tutulduğunu belirten ABD’li yetkililerse ferdi müracaatlarla ilgili yorum yapılamayacağını bildirdi.

Dokuz yıldır Birleşik Krallık’ta yaşayan Clive, bu mühlet içerisinde İngilizce konuşmayı öğrendi ve hem de bayan eşitliği ve mülteci hakları için kampanya yürüttü.