Son dakika! Bakan Pakdemirli orman bilançosunu deklare etti: Bugün 20 yangın çıktı

bencede

Member
Son dakika haberi… Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün Türkiye genelinde çıkan 20 orman yangınından 18’inin denetim altına alındığını deklare etti.

Pakdemirli, Mersin’in Aydıncık ilçesindeki yangın bölgesinde incelemede bulundu.

İncelemelerinin akabinde gazetecilere bilgi veren Pakdemirli, “Bugün prestijiyle 20 yangın çıkmış durumda. 18’i denetim altında. Çok yeni bir yangın var. Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Yalıkavak’ta bir yangın çıktı. Şu anda bu yangınla alakalı olarak da gruplarımızı sevk ettik” diye konuştu.

“MUHTEMELEN İNSAN KAYNAKLI”

Osmaniye’de çıkan yangına da değinen Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Bugün, ayrıyeten Osmaniye’de yerleşim yerlerini tehdit eden bir yangın vardı. Bunun denetim altında olduğunu söz etmek isterim. Bu 20 yangının dışında 7 tane de ekstradan kırsal yangına müdahale edildi. Bugün sabah 08.40 prestijiyle Mersin’in Aydıncık ilçesi Pembecik Mahallesi’nde çıkan yangınımıza birinci 15 dakika daha sonrasında çabucak müdahalemiz yapıldı. elbette çıkış niçini hala şu an kolluk kuvvetleri tarafınca araştırılıyor lakin olası insan kaynaklı bir niçini olacağını arkadaşlarımız düşünüyor.”

Pakdemirli, Aydıncık’taki yangına uçakların yanı sıra 21 helikopter, 165 arazöz, 20 iş makinesi, 20 su ikmal aracı ve 850 çalışanla müdahale edildiğini belirterek, şöyleki devam etti:

“650 HEKTAR KADAR ALAN ETKİLENDİ”

“Yangın, 650 hektar kadar alanı etkilemiş vaziyette. Hepsinin yandığını söylemek olağan ki mümkün değil. Yangın atlamalı bir biçimde devam ediyor. Sıcaklığın devasa yükseklikte, nemin fazlaca düşük olduğu ve rüzgarın da yer yer 50 kilometre atakla saldırdığı bir noktadayız. Bu manada da sabah saatlerinde olağan olarak küçük olarak başlayan yangın büyüdü. Şu anda müdahalemiz devam ediyor.

Aydınlık saatlerin, son birkaç saatin en yeterli biçimde kullanılması konusunda arkadaşlarımız çaba gösteriyor. Yangında can ve mal kaybımız yok. Yerleşim yerlerinde hasar yok. Yerleşim yerlerinde rastgele bir tehdit bulunmamaktadır. Sabah saatlerinde yalnız Pembecik Mahallesi’nde 50 konutu önlem olarak boşaltmış bulunuyoruz.”