Sınır yetkilileri hastaneye gitmeyi reddetti – sekiz yaşındaki öldü

DunyaVatandasi

New memberKalp hastalığı olan sekiz yaşında bir çocuk ABD sınırında gribe yakalanır. Birkaç gün sonra öldü. Annesi yetkililere karşı ciddi iddialarda bulundu.


Teksas’ta ABD sınırında sekiz yaşındaki bir kız çocuğu, annesinin defalarca hastaneye kaldırılma taleplerine rağmen hayatını kaybetti. Bu, birkaç ABD medyası tarafından oybirliğiyle bildirildi. Panama’dan bir sığınmacı olan Anadith Tanay Reyes Alvarez, kalp rahatsızlığı ile doğdu ve 17 Mayıs’ta Teksas, Harlingen’deki bir sınır devriye istasyonunda tıbbi bir acil durum sonrasında öldü.


Kusma ve mide bulantısı gibi belirtiler gösterdikten ve sağlığı hızla kötüleştikten sonra annesi, tesisin tıbbi koğuşuna üç kez başvurdu. Ancak, yerel makamların, kızın kalp rahatsızlığı olduğunun gayet iyi farkında olmalarına rağmen, çocuğun hastaneye götürülmesi yönündeki isteklerini görmezden geldikleri bildirildi.


Otorite “trajik ölüm”den bahsediyor


Ancak o bayıldığında ve annesi kızı Güneydoğu Teksas’taki Sınır Devriyesi Tıbbi İstasyonuna taşıdığında ABD yetkilileri müdahale etti ve onu hastaneye götürdü ve sonunda öldü.


Otoritenin bir sözcüsü, kızın “çok üzücü” bir “trajik ölümünden” söz etti. Ölen kişinin annesi sınır muhafızları hakkında ciddi iddialarda bulundu. Kızının durumuna rağmen kimsenin ona inanmayacağı hissine kapıldığını söyledi. Birkaç kez hastaneye kaldırılmasını istedi.


Sınır koruma teşkilatı rotayı anlatıyor


Reyes Alvarez, memurları göçmenleri üç günden fazla alıkoymamaya yönlendiren iç düzenlemelere rağmen, ebeveynleri ve kardeşleriyle birlikte Sınır Devriye Polisi tesislerinde sekiz gün boyunca alıkonuldu. Bu süreden sonra, sığınmacılar fiilen serbest bırakılır, sınır dışı edilir veya bir mahkeme duruşması veya iltica görüşmesi yapılıncaya kadar başka bir makama nakledilir. Ailenin bu 72 saat boyunca neden yetkililer tarafından gözaltında tutulduğu şu anda belirsiz.


Sınır koruma teşkilatından yapılan açıklamaya göre, aile başlangıçta farklı bir tesiste barındırılıyordu. Tıbbi muayene sırasında yetkililere kızın hastalığı hakkında bilgi verdi, aksi halde herhangi bir anormallik yoktu. Daha sonra aile, grip nedeniyle yeniden muayene edildikten sonra Reyes Alvarez’e ilaç verildiği Harlingen’e taşındı.


emredilen otopsi


Yetkili makam tarafından yapılan diğer açıklamalar, kızın doktorlarla birkaç kez görüştüğünü doğruluyor. Semptomları için ek ilaç aldı. Öğlen civarında, görünüşe göre bir tür nöbet geçirerek annesi tarafından karakola götürüldü. Hayata döndürme önlemleri alındı ve bir ambulans onu hastaneye götürdü. Orada biraz sonra öldüğü ilan edildi.


Otopsi şimdi ölüm nedenini netleştirmeli. Kızın ailesi serbest bırakıldı ve şimdi New York’a gitmek istiyor.


Bu yıl ABD sınırındaki ilk ölü çocuk değil


En son Trump yönetiminden gelen ve mültecilerin ABD sınırında reddedilmesini kolaylaştıran özel bir düzenleme sona ermişti. Sonuç olarak, son haftalarda oraya 10.000 kadar göçmen geldi.


Sadece bir hafta önce, Honduras’tan 17 yaşındaki bir çocuk ABD’de gözaltında öldü. Sene başında ABD’de gözaltında tutulan dört yaşındaki bir çocuğun da hayatını kaybettiği söylendi.
 
Üst