“Seri” Podcast Vakasında Geri Dönüş: Yeni Duruşma

DunyaVatandasi

New memberABD podcast’i “Serial” tarafından tanıtılan Amerikalı Adnan Seyd’in davası devam ediyor. Bir mahkeme, hakkındaki hükmün iptalini bozdu.


Cinayetten hüküm giyen ve “Serial” podcast’iyle dünya çapında tanınan Amerikalı Adnan Syed’in davası henüz bitmedi. Salı günü bir Maryland temyiz mahkemesi, geçen sonbaharda sansasyonel bir şekilde bozulan kararı geri aldı. Gerekçe: Mağdurun aile üyelerinin duruşmada hazır bulunma hakkı göz ardı edilmiştir. Bu nedenle duruşmanın tekrarlanması gerekir.


Yargıçlar, Syed’in cinayet mahkumiyeti ve ömür boyu hapis cezasının başlangıçta yeniden geçerli olduğunu vurguladı. Aynı zamanda, tarafların nasıl devam edeceklerine karar verebilmeleri için uygulamayı 60 gün süreyle askıya aldılar.


Twitter’da destek


Karar şimdiden Twitter’da hararetli tartışma konusu oldu. “1. Young Lee Zoom yerine bizzat olsaydı neyi farklı söylerdi? 2. Hakim ek kanıtlara dayanarak mahkumiyet için yeterli olmadığına karar verdi. Bu karar adalet sistemi için bir yüz karasıdır. ,” diye yazdı Amy, örneğin Mountain.


American Georgetown hukuk profesörü Marc Howard, “Meslektaşım ve arkadaşım Adnan Syed’e olan sarsılmaz desteğimi yineliyorum. Bugünkü karar, Adnan’ın davasındaki gerçekleri değiştirmediği gibi, onun yanlış mahkumiyetine yol açan adaletsizlikleri de ortadan kaldırmıyor.” Yanlışlıkla mahkum edilenlerin serbest bırakılması için kampanya yürüten üniversite.


Tekrar tekrar masumiyeti vurguladı


41 yaşındaki, 1999 yılında eski kız arkadaşını öldürmesinin ardından gençken tutuklandı ve ertesi yıl ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Masumiyetini her zaman korudu – ve “Seri” podcast’i davasına dikkat çekti. Son olarak, geçen Ekim ayında bir yargıç, savcılığın “adalet ve adalet adına” talebi üzerine suçlu kararını bozdu.


Ancak Temyiz Mahkemesi, mağdurun erkek kardeşinin duruşma hakkında çok hızlı, sadece bir iş günü önceden bilgilendirildiğini tespit etti. Şeffaf bir biçimde tekrarlanmalıdır.
 
Üst