Selden sonra en az 2.000 kişi öldü ve yaklaşık 10.000 kişi de kayıp

DunyaVatandasi

New member
Şiddetli sel

“Denizde, vadilerde, binaların altında her yerde cesetler var”

12 Eylül 2023 – 15:36’da güncellendiOkuma süresi: 3 dakika

Olağanüstü hal: Libya uluslararası toplumdan yardım istiyor. (Kaynak: Reuters)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest logosu

WhatsApp logosu

Daniel Fırtınası Libya’nın büyük bir bölümünü sular altında bıraktı. Binlerce kişi kayıp, ölü sayısı artıyor. Durum kafa karıştırıcı.

Kurtarma görevlilerine göre, iç savaşın harap ettiği Libya’daki şiddetli fırtına ve yıkıcı sel felaketlerinde en az 2.300 kişi öldü. Libya acil durum ve kurtarma hizmetleri sözcüsü Salı günü AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, yaklaşık 7.000 kişinin daha yaralandığını söyledi.

Özellikle Derna şehri etkilendi. Doğudaki iktidardaki hükümetin Havacılık Bakanı Hichem Chkiuat, Salı günü Reuters haber ajansına telefonla yaptığı açıklamada, “Durum çok felaket. Denizde, vadilerde, binaların altında cesetler her yerde var” dedi.

Nihai kurban sayısının “çok çok yüksek” olmasını bekliyor. “Şehrin yüzde 25’inin yok olduğunu söylerken abartmıyorum.” Birçok bina çöktü. Libya portalı Babwat Al-Wasat’ın haberine göre 300’den fazla kurban toplu mezarlara gömüldü.

Darna’nın yanı sıra Al-Baida, Al-Marj, Susa ve Shahat gibi diğer şehirler de etkilendi. Shahat belediye başkanı, Saksonya-Anhalt büyüklüğünde yaklaşık 20.000 kilometrekarelik su altında kalan alandan bahsetti.

“Kontrol dışı”

Libya Ulusal Ordusu’na göre, 125.000 nüfuslu şehrin üzerindeki barajlar patladı ve şehrin büyük bir kısmı sakinleriyle birlikte denize sürüklendi. Videolar, daha önce evlerin önünden yılan gibi kıvrılarak geçen bir derenin bulunduğu şehir merkezinden büyük miktarda suyun aktığını gösteriyordu. Sel haline gelen derenin her iki yakasındaki binalar da yıkıldı.

Derna’ya giden bir Reuters muhabiri, devrilen araçları, sökülen ağaçları ve terk edilmiş, sular altında kalan evleri gördüğünü bildirdi. Derna yolunda yardım malzemeleri taşıyan konvoylarla da karşılaştı.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Komitesi’ne göre yaklaşık 10.000 kişi hâlâ kayıp. Örgüt temsilcisi Tamer Ramazan Salı günü düzenlediği video konferansta gazetecilere “binlerce” ölüm olabileceğini söyledi. “Bağımsız bilgilerimize dayanarak kayıp kişi sayısının yaklaşık 10.000 olduğunu doğruluyoruz.” Doğu sağlık bakanı Othman Abdel Jalil, Al-Massar televizyonuna yaptığı açıklamada, ölü ve kayıpların kesin sayısını belirlemenin hâlâ zor olduğunu söyledi.

AB destek sunuyor

AB Libya’ya yardım teklifinde bulundu. AB’nin İnsani Yardım ve Sivil Korumadan Sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarcic Salı günü çevrimiçi X platformunda (eski adıyla Twitter) “Yerel ortaklarımızı derhal desteklemeye hazırız” dedi. AB dış politika şefi Josep Borrell de benzer yorumlarda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, federal hükümet şu anda Libya’ya yönelik yardım tedbirlerini inceliyor. Ancak iç savaşın yaşandığı ülkede özellikle selden etkilenen bölgelerdeki durum hâlâ kısmen kafa karıştırıcı. “Federal hükümet bünyesinde şu anda Libya hükümetinin uluslararası yardım talebine nasıl yanıt verebileceğimizi, özellikle de en büyük ihtiyaçların neler olduğunu ve hedefe yönelik desteği nerede sağlayabileceğimizi koordine ediyoruz.”

Scholz: “Rahatsız edici”

Şansölye Olaf Scholz, X’e olası yardım konusunda Birleşmiş Milletler ve ortaklarıyla temas halinde olduklarını yazdı. Scholz, “#Libya’daki şiddetli sel felaketiyle ilgili haberler rahatsız edici” dedi. “Düşüncelerimiz etkilenenler ve aileleriyle birlikte.”

ABD’nin Libya özel elçisi Richard Norton da ülkesinin yardımlarını en iyi şekilde kullanmak için Libyalı yetkililerle koordineli çalışacaklarını açıkladı. Yardım yapmayı kabul eden ülkeler arasında Mısır, Katar ve İran da vardı. Türkiye zaten kurtarma ekiplerinin sevkini organize etti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, X kanalında, gemide cankurtaran filikaları, çadırlar ve malzemelerin bulunduğu kurtarma ekipleriyle uçuşların organize edildiğini söyledi.