Sel ve su baskınlarına dikkat! Meteoroloji’den 23 ile turuncu ve sarı kodlu ihtar

bencede

Member
Meteoroloji’nin son iddialarına nazaran, ülkemizin kuzey, iç ve doğu bölümlerinin modüllü ve yer yer fazlaca bulutlu olması beklenirken Marmara’nın kuzey ve doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı başta olmak üzere Kırıkkale, Kırşehir, Ağrı, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman etrafları, Ankara’nın güney kesitleri ve Çankırı’nın kuzey bölümlerinde aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olması bekleniyor. Öbür yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği ve yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu etraflarında lokal olmak üzere güçlü olması kestirim ediliyor.


23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 vilayet için sarı ve turuncu kodlu ihtarda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce sarı ikaz verildi.

Hava sıcaklıklarının; yağış alan yerlerde biraz azalacağı, öteki yerlerde kıymetli bir değişiklik olmayacağı, ekseriyetle mevsim normallerinin altında seyredeceği iddia ediliyor. Rüzgarın ekseriyetle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Doğu kısımlarda batı ve güneybatı istikametlerden yavaşça, kimi bazı orta kuvvette, Doğu Anadolu’nun doğusunda güneyli taraflardan güçlü (40-60 km/saat) olarak eseceği kestirim ediliyor.


ANİ SEL VE SU BASKINLARINA DİKKAT

Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu etraflarında lokal olarak güçlü olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz kurallara karşı (ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında güçlü rüzgar vb.) dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgarın; Doğu Anadolu’nun doğusunda batı ve güneybatı taraflardan güçlü (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.
 
Üst