“QAnon” şaman hapishaneden erken tahliye edildi

DunyaVatandasi

New member
2021’de Kongre Binası’na yapılan saldırının en ünlü yüzlerinden biri. Şimdi Jacob Chansley hapisten erken çıktı.


Amerikan medyasına göre, ABD Kongre Binası’na düzenlenen saldırının en tanınmış sanığı, cezasının bitmesine altı ay kala hapisten salıverildi. CBS News tarafından bildirildiği üzere, diğerlerinin yanı sıra Jacob “Jake” Angeli Chansley bir rehabilitasyon merkezine transfer edildi.


Chansley, kıyafeti nedeniyle “QAnon” şamanı olarak tanındı. Chansley’nin gömleksiz, dövmeli, boyalı yüzü, bufalo boynuzlu kürk şapka taktığı ve ABD bayrağı mızrağı taşıdığı fotoğrafları viral oldu. Adam, Twitter profilinde kendisini “manevi ve politik danışman, şaman, enerjik şifacı, gerçeği arayan ve Tanrı’nın hizmetkarı” olarak tanımladı. Capitol fırtınasının en ünlü yüzleri hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

ABD Senatosu oturum odası önünde Trump destekçileri: ABD demokrasisinin kalbine benzeri görülmemiş bir saldırıda, görevden alınan ABD Başkanı Donald Trump'ın öfkeli destekçileri Washington'daki Kongre Binası'na baskın düzenledi.
ABD Senatosu oturum odası önünde Trump destekçileri: ABD demokrasisinin kalbine benzeri görülmemiş bir saldırıda, görevden alınan ABD Başkanı Donald Trump'ın öfkeli destekçileri Washington'daki Kongre Binası'na baskın düzenledi.

Capitol’deki Chansley: Resimleri dünyayı dolaştı. (Kaynak: Manuel Balce Ceneta/ap-images)

“QAnon” komplo teorisinin takipçileri


“QAnon” komplo teorisinin destekçisi olarak da dikkatleri üzerine çekti. “Q”, ABD Enerji Bakanlığı’nın en yüksek gizlilik seviyesi olan “Q Açıklığı”na dayanmaktadır, “Anon”, Anonim anlamına gelir. Merkezi bir anlatı, şeytani bir küresel elitin, kanlarını gençleştirme aracı olarak kullanmak için binlerce çocuğu yeraltında tuttuğudur.


Bir diğeri, Başkan olarak Donald Trump’ın ABD’de yüksek hükümet pozisyonlarındaki gizli elitlere karşı bir iç savaş yürütmesidir. Muhbir olduğu iddia edilen bir kişi, bu tür iddia edilen bilgileri 2017’den itibaren “Q” takma adıyla çevrimiçi olarak yayınladı.


beş kişi öldü


Chansley, Kasım 2021’de üç yıl beş ay hapis cezasına çarptırıldı ve karardan önce gözaltındaydı. Daha önce resmi bir süreci engellemekten suçunu kabul etmişti. Şimdi Mayıs ayında rehabilitasyon merkezinden taburcu edilecek.


6 Ocak 2021’de Chansley de dahil olmak üzere Trump destekçileri, Cumhuriyetçilerin Joe Biden’a karşı seçim yenilgisinin doğrulanacağı ABD Kongresi koltuğuna baskın düzenledi. Trump’ın kışkırttığı bir kalabalık binaya girerek beş kişiyi öldürdü.


ABD yargısına göre Chansley, Parlamento Binalarına baskın yapan ilk 30 saldırgan arasındaydı. Senato’nun genel kurul salonuna girdi. Kongre Binası’na yapılan saldırıdan birkaç gün sonra tutuklandı ve ardından gözaltına alındı. O sırada NBC News’e verdiği demeçte, “Görevdeki bir grup hainimizin barikat kurması, gaz maskeleri takması ve yer altı sığınağına çekilmesi gerçeğini bir zafer olarak görüyorum” dedi.
 
Üst