Ormanlara giriş yasağı bitmiş oldu

bencede

Member
İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı, 20 Temmuz’da 81 vilayet valiliğine “Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Tedbirler” temalı genelgede ormanlara girişleri yasaklamıştı. 31 Ağustos itibariyle bu yasak bitmiş oldu.

Genelgeyle, sıcaklık artışıyla bir arada orman alanları ve etrafında artan insan hareketliliğinin önümüzdeki günlerde çeşitli bölgelerde orman yangını riskinin artırabileceği belirtilerek, dikkatli olunması istenmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler sonucunda; son devirde meydana gelen yangınların niçinleri göz önüne alındığında yangınların çıkış niçinleri içinde yer alan anız yakma, bağ-bahçe paklığı, çöplerin ateşe verilmesi, tarla çalışmaları, güç nakil çizgisi arızaları, piknik ve çoban ateşi, yıldırım, kasıt, ihmal yahut dikkatsizlik sonucunda gelişen orman yangınlarına kaşı alınması gereken önlemler sıralanmıştı.


Orman yangını için riskli bölgelerdeki ormanların etrafında ateş yakılması ve orman alanlarına girişler, 31 Ağustos 2022 tarihine kadar yasaklanmıştı. Piknik ve mangal yasağı da 31 Ağustos itibariyle sona ermiş oldu.
 
Üst