Lori Papağanı

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Lori Papağanı

Lori papağanı, papağan türleri arasında en çok dikkati çeken türlerden birisidir. Çünkü renkli tüyleri ile bir hayli güzel görünürler. Öyle ki en çok renk varyantına sahip papağanlardan birisidir. Oldukça hareketli ve sıcak kanlı olmaları da insanların ayrıca dikkatini çeken özelliklerindendir.

Konuşma yeteneğine sahip olan bu ırk, yeterli rağbet ve alaka ile zaman içerisinde konuşabilir. Ancak belirtmek isteriz ki enerjileri bir hayli yüksek olan lori papağanlarının kimi zaman yüksek sesle ötmesi sizi rahatsız edebilir. Bu kadar çok ses çıkarmalarından dolayı onlara geveze lori kuşu da denilmektedir. Ömürleri yaklaşık olarak 20 ile 25 yıl arasındadır. Lori papağanlarının cinsiyetini belirlemek ise bir hayli zordur.

Lori Papağanı Beslenmesi
Lori papağanlarının beslenmesinde besin maddelerinin çoğunu meyve ve sebzeler oluştutur. Çünkü mide yapıları bir hayli incedir. Sürekli olarak tohumla beslemek faydalı değildir. Meyve ve sebzenin ağırlık olduğu tohumlarla desteklenen bir beslenme planı yapılabilir.

Lori papağanları eş seçme konusunda bir hayli seçicidir. Doğru eşi bulduklarında ise dünyaya yavrular getirebilir. Kuluçka süreleri yaklaşık 28 gündür. Yumurtadan çıktıktan anca 80 gün sonra kendi iradelerine kavuşurlar. Bu yüzden ilave olarak yavru lori papağanına beslenmesi için un kurdu vermeniz gerekir.

Lori papağanlarının kaç yaşında olduğunu anlamak için gaga ve göz yapılarına bakmak gerekir. Örneğin yetişkin olanlarında gaga rengi turuncu iken daha küçük olanlarında koyu lekeler vardır.

Lori papağanları yaşamak için büyük alanlara ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden büyük papağan kafesi tercih edilmelidir. Aksi halde küçük yaşam alanları onlar için adeta bir işkence olur. Ayrıca kafesin içinde kullanılan kuş tüneklerinin ise tahta ve temiz tünekler olması gerekir. Yani sık sık kuş tüneklerini temizlemelisiniz. Lori papağanları gagalarını tünekler sayesinde törpüledikleri için hastalık kapmamaları için temizliğe özen göstermelisiniz.
 
Üst