KOSTÜM GÜVERCİN KÜMESLERİ

Felaket

New member
Temel olarak uçuşlarına bakılmayan daha çok yerde ve kısa mesafeli uçuşlara kabiliyeti olan, dış güzelliklerini ön plana taşımış süs güvercini olarakta bilinen türlerdir. Fotoğraflanmak için en uygun tür olduğundan çevrede bolca görebileceğiniz bu kuşlar saf ırkların bir birileri ile melezlenmesi yoluyla türemiş ve artık kendi türünün özelliklerini kazanmış, yoğunlukla kostüm güvercini olarak anılmakta olan ırklardır. Belli başlı ırklar; Güvercinleri, Şebablar, Kürenkler, Çakmaklılar, Miski, Gök, Araplar.

Kuşların temel kostümleri renk,tepe, kanat bölümü tüyleri, boyun bölümü tüyleri, kuyruk bölümü ve paça bölümlerinden oluşur. Tabiki ırklar kendi aralarında değerlendirildiğinden genel bir konu olarak güvercinin şu özelliği olmalı denemez. Resmedilmek için uygun olan bu güvercin ırkı, duruşlarının kazandırmış olduğu zarafetten dolayı besleyicilerini bu konuda yormazlar. Diğer türlere nazaran fazla hareketli değildirler fakat daha çok yerde beslenildiğinden ele alışık ve ürkek olmayan tavırlara sahiptirler. Besleme koşulları hemen her güvercinde olduğu gibidir.

Ancak, kostüm özellikleri nedeniyle tüyleri fazla olan ırkların bakımında zaman zaman zorluklar yaşanır. Bunlar güvercinin gerekli banyolarının zamanında yaptırılması ve kümes zeminin temiz olması gibi bakım çalışmalarıdır. Zemin temizliği genellikle, zeminin tümüne yayılan kum ile yapılır. Kum, ince taneli ve sıvı geçirgen yapısı ile ideal zemin malzemesidir. Günde bir tırmık ile harman yapılarak kuru tutulur ve biriken pislikler zeminden uzaklaştırılır. Temizlik tabiki her kümes için çok önemlidir fakat kostüm güvercinlerinde bir hayli temiz olunmalıdır.Her ne kadar zorlukları olsada zafir özellikleri ile gözümüzün nuru olan bu tür keyifli bir seyir sunmakta.