Kirişçi’nin verdiği cevap çarpıcı gerçeği ortaya çıkardı: 20 yılda nüfus 20 milyon arttı, çiftçi sayısı 700 bin azaldı

bencede

Member
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine karşılık veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısının 2 milyon 34 bin olduğunu deklare etti. 2003 yılında Ziraat Odaları Birliği kayıtlarında 2 milyon 765 bin çiftçi kayıtlı görünüyordu. Bakan Kirişçi’nin açıklaması ortadan geçen 20 yılda ülke nüfusu artarken çiftçi sayısının azaldığını ortaya koydu.

2003 yılında ülke nüfusu 65 milyon iken, Ziraat Odaları Birliği’nin kayıtlarına nazaran çiftçi sayısının 2 milyon 765 bin olduğunu anımsatan CHP milletvekili Gürer ise ortadan geçen yaklaşık 20 yılda nüfusumuz 20 milyon artarken çiftçi sayısının 700 binden çok azalmasının, ülkemizde insanların tarımdan uzaklaşmak zorunda kalmasının net bir göstergesi olduğunu söylemiş oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hem tarım alanlarının birebir vakitte üretici sayısının giderek azalmasına dikkat çekmek gayesiyle Tarım ve Orman Bakanlığında hususla ilgili 2 farklı yazılı soru önergesi verdi.


GÜRER’İN ÇİFTÇİ SAYILARINA İLİKİN SORU ÖNERGESİ

Gürer, Bakan Vahit Kirişçi tarafınca yanıtlanması istemiyle verdiği önergelerinin birincisinde ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısının açıklanmasını istedi. Gürer ayrıyeten şu soruları da yöneltti:

“Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 tarihi itibariyle ülkemizde ÇKS kayıtlı çiftçi sayısını 2 milyon 264 bin 90 olarak açıklamıştı. 2021 ve 2022 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçi sayısı kaç olmuştur?

Ürününü TARSİM’e sigorta ettiren çiftçi sayısı kaçtır?

Lisanslı depoculuktan yararlanıp eserini depolayan çiftçi sayısı kaçtır?


Lisanslı depoda eseri koruma edip eser karşılığı bankalardan kredi kullanan çiftçi sayısı kaçtır?”
CHP Milletvekili Gürer’in önergesine cevap veren Bakan Vahit Kirişçi, ÇKS’ye 2021 yılında 2 milyon 173 bin kayıtlı çiftçi varken, 2022 üretim yılında Ağustos ayı itibariyle 2 milyon 34 bin 571 çiftçi olduğunu deklare etti. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ekonomik kriz, girdi maliyetlerinde artışı her geçen gün çiftçiliğin yapılmasını zorlaştırıyor. Son 20 yılda ülke nüfusunun 20 milyona yakın artmasına karşın, çiftçi sayısının 700 binden çok azalması, ülkemizde tarımın geldiği olumsuz noktanın somut bir gösteresidir. Kırsalda 55 yaş üzeri ve kredi bulabilenler zarurî bir biçimde çiftçiliğe devam ediyor. Tarım makinası var. Arazi var. Borç harç bulup ekmeye devam edenlerle tarım sürdürülüyor. Küçük aile tipi dediğimiz bölümlerde artan ekonomik meseleler çiftçiyi topraktan koparıyor. Son çiftçi sayısı da giderek azalıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 tarihinde Ülkemizde ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısını 2 milyon 264 bin 90 olarak açıklamıştı. 2021 yılında 2 milyon 173 bin kayıtlı çiftçi varken, 2022 üretim yılında Ağustos ayı itibariyle 2 milyon 34 bin 571 Çiftçi sayısı ile son iki yılda ÇKS kayıtlı çiftçi sayısı 230 bin azalma oluşması durumun vahametini gösteriyor. Artan nüfusa karşın çiftçi sayısı azalması korku vericidir. SGK kayıtlı prim ödeyen çiftçi sayısında da gerileme devam ediyor. 2009 yılında, SGK’ya kayıtlı etkin çiftçi (4b) sayısının 1 milyon 16 bin 692 şahıstan 2021 yılında 551 bin 610 şahsa kadar düşmesi, Ziraat Odalarına kayıtlı 4 milyona varan üyeden ise ÇKS alarak çiftçiliği sürdüren yarı yarıya azalması bu bağlamda dikkat alımlı datalardır. Çiftçilik cazip kılıp gençleri tarıma yöneltecek çalışmalar yapılması kaidedir. Artan nüfusu giderek düşen çiftçi sayısı ile beslemekte zorlaşacak ve ithalatçı başa tarım teslim edilmesi ile sıkıntılar katlayacaktır“ diye konuştu.


ŞEKERPANCARI ÇİFTÇİSİ DE AZALDI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçi üretimden uzaklaşmasına örnek olarak stratejik bir eser olan şeker pancarı eken çiftçi sayısında azalmayı örnek verdi. Gürer, şekerpancarı üretici sayısının da farklı periyotlarda Bakanların verdiği karşılıklara bakılırsa düştüğüne işaret ederek, “ 2020/2021 yılında kontratlı şeker pancar üretimi yapan çiftçi sayısı 93.812 çiftçi iken 2022-2023 yılında kontratlı çiftçi sayısı 78 bin 755 çiftçi sayısına kadar düşmesi de dikkate değerdir” sözlerini kullandı.


Gürer, bakanların daima olarak “çiftçilerimiz mutlu” halinde algı yaratmaya çalışmasını da eleştirerek, “Bakanların memnun dediği çiftçi sayısı daima azalıyor. Beşerler tarımda uzaklaşıyor, tarım alanları artık ekilmiyor. Bu durum, ülkemizde ziraî üretimin düşmesine niye oluyor, bu biçimdece ülkemiz ihracata yöneliyor” formunda konuştu.

TARIM SİORTASI VE LİSANSLI DEPOCULUK

Bakan Kirişçi, Gürer’in soru önergesine verdiği karşılıkta TARSİM’e 2020 yılında 580 bin 850 üretici, 2021 yılında ise 656 bin 935 üreticinin mamüllerini sigortaladığını belirtti.

CHP Milletvekili Gürer Global iklim değişikliği ve beklenmeyen tırtıl, çekirge istilası, Akdeniz sineği üzere çiftçi eserine büyük ziyanlar veren afetlere karşı Tarım sigortasının fonksiyon ve içerik olarak geliştirilmesi gerektiğini belirtip “ÇKS kayıtlı her çiftçi TARSİM sigortası kapsamında olmalıdır. Kimi arazi sahipleri ÇKS yaptırıp yeri ekmeyip kiralamaktadır. Dayanaklar çiftçiye değil, arazi sahibine verildiği için bu yolla takviyeden yararlanmak emeli ile ÇKS yaptıran olmaktadır. Temel olan dayanaklar direkt tarlayı eken çiftçiye verilmelidir. Tarlanın sahibi ÇKS yaptırıp takviyesi alırken temel üretimi sağlayan yani kiralayıp üretim yapan takviyeden yoksun kalmaktadır. ÇKS olmadığı için TARSİM yaptıramadığından afetlerde de önemli mağduriyet yaşamaktadır. Bu bağlamda da düzenleme sağlanmalı ve dayanaklar direkt ekim yapana verilmelidir. ” diye konuştu.

Bakan Kirişçi Lisanslı Depolarda Eser Depolama Kira Takviyesi kapsamında; 2018-2022 yılları içinde lisanslı depolara eser koyarak destekleme alan üretici sayısını ise 113 bin 298 olarak deklare etti.

ARICILAR SIKINTILARINI DA GÜNDEME GETİRDİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına arıcılıkla ilgili de bir soru önergesi verdi. Gürer, önergesinde, şu sorulara karşılık istedi:

“Arıcılık Sigortası kapsamında, Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı plakalı kara kovanların ülkemizde sayısı kaçtır?Kaç üretici ÇKS ve TARSİM kapsamında teminat kapsamına alınmıştır? Arıcıların artan girdi maliyetleri ve nakliye sarfiyatları ile ilgili bir takviye düzenlemesi sağlanacak mıdır?Sahte bal ile ilgili 2021 ve 2022 yılında Bakanlığa kaç ihbar gelmiş kaç eser tağşiş kapsamında toplatılmıştır?”

8116 ÜRETİCİNİN ARI KOVANI SİGORTALANDI

CHP Milletvekili Gürer’in arıcılıkla ilgili önergesine de cevap veren Bakan Vahit Kirişçi, 1 ocak-31 Aralık 2021 tarihleri içinde Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı 8.116 üreticinin kovanı sigortalandığını, 1 Ocak2022-17 Temmuz 2022 tarihleri içinde ise 39 adet poliçe eski tip kovanın sigortalandığını bildirdi.

SAHTE BALA KARŞI KONTROL YAPILIYOR

Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı üreticilerin yıl boyunca kovanlarını sigortalatabildiğine de dikkat çeken Bakan Vahit Kirişçi, arıcılık desteklemeleriyle ilgili açıklama yaptı. Bakan Kirişçi, ayrıyeten yapılan kontrol ve denetimler sonucunda; laboratuvar kararıyla taklit yahut tağşiş yapıldığı mutlaklaşan besin üreten firmaların, Bakanlıklarına ilişkin resmi internet sitesinde kamuoyuna duyurulduğunu, ayrıyeten taklit/tağşiş yaptığı tespit edilen firmaların bu mamüllerinin toplatıldığını da söz etti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde bal üretiminin artırılması ve ihracatımızın da geliştirilmesi mümkün görülmektedir. Yeni üretim planlamaları yapılarak aktif kovan idaresi ve kaynak kullanması ile gelişme yaratılabilir. Üretim sürecinde maliyetler düşürülmesi ve standardizasyon sağlanması randıman ve kaliteliyi de artıracaktır. Balda kalite artması, uygun ve bedel fiyat ve kolay pazarlama imkanlarının yaratılması arıcılığa ilgiyi artıracaktır. Geçersiz bala karşı daima kontrol sağlanarak kaliteli balın korunması, hem de tüketiciler taklit ve tağşişli bala karşı korunmasını da sağlayacaktır “ diye konuştu.
 
Üst