Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Kanarya

Kanarya, Serinus Canaria’nın farklı cinsleri için kullanılacak olan genel bir terimdir. Kanaryalar çoğu zaman tahıllarla beslendiklerinden kanarya yemi de çok miktarda tahıl içermektedir.

Kanaryaların Görünüşleri
Kanaryalar küçük, uzun gövdelidirler; parlak ve renkli tüylere sahiplerdir. Gözleri ise küçük ve yuvarlaktır. Kanaryaların küçük koni biçiminde bir gagası vardır.

Kanarya yetiştiriciliği de ülkemiz dahil dünyanın bir çok yerinde bir hayli popülerdir. Bakımları kolay, ihtiyaç duydukları yer az olunca da evcil kuşlar arasında en çok yetiştirilen ve beslenen kuşlar içerisinde yer alır.

Kanaryanın Bakımı ve Beslenmesi
Yalnız yaşamakta olan bir tür olmasına karşın kanaryalar, üreme mevsimlerinin ortasına doğru çiftleşmek isterler. Üreme zamanlarının dışında ise başka hiçbir şeye rağbet göstermezler. Yine de bazı kuşlar eşlerine sıkı sıkıya bağlıdırlar. Doğadayken kanaryalar yuvalarına gidecekleri zaman gün ışığından faydalanırlar. Bu nedenle evde beslenen kanaryaların da güneş ışığından mahrum kalmaması ancak direk olarak da güneş ışığına mahruz bırakılmaması gerekmektedir.

Kanarya Sesi
Kuşların barınması daha sağlıklı kalmaları için önemli bir faktördür ancak bir kuşun şarkı söylemesi için onları ayrıca mutlu etmek gerekir. Kanarya kuşlarının da şarkı söylemesi, Bunu sağlamanın en kısa yolu da barınma ortamlarının iyi olması ile alakalıdır. Kanarya bakımında her kışun kendisine ait bir kanarya kafesi olmalıdır. Aksi takdirde sonuçları ölümcül olabilir. Çünkü kanaryalar bölgeci kuşlardır ve bir kafeste beraber yaşamayı sevmezler.

Kanaryalar Kaç Yıl Yaşar?
Kanaryalar iyi bakıldıklarında 14 seneden fazla yaşayabilirler. Fakat kanaryaların bakımı o kadar da kolay değildir. Kanarya yeminin yanında besleyici başka menüler de sunmak gerekir.

Kanarya İle İlgili Diğer Brağbetler
Kanaryalar kuşlar arasında en meraklı olan türlerden birisidir ve her kanarya için de özel bir kafes ortamı yaratmak, yüzlerce kanaryaya sahip olmak basit bir iş değildir. Bu nedenle kanaryaların yetiştirilme amaçları bulunur. Bunlar; kanarya sesi için, renkleri için ve kanaryaların görünümleri içindir. Sesleri için yetiştirilen kanaryalar genel olarak erkektir, çünkü sadece erkek kuş şarkı söyleyebilir. Dişi kanaryalarda bu nadiren görülmektedir.

Kanarya Çiftleştirme ve Kuluçka
Kanaryaların çiftleşmesi ve kuluçkalanması için ilk önce uygun eşlerini seçmeleri gerekir. Kanaryaların üreme döngüleri ise mevsimseldir. Güneş ışının fazla olduğu, günlerin uzadığı dönemlerde çiftleşirler.

Kafeste beslenen kanaryalarda da, eşlerini seçmek için en iyi dönem kış sonlarıdır. Tam bu dönemlerde de en ideal zaman davranışlarını, kilolarını, yaşlarını ve sağlıklarını analiz ederek yapabilirsiniz.

Dişi kanaryalar 6 aylıkken, erkek kanaryalar ise 9 aylıkken cinsel olgunluğa ulaşırlar. Bu yaşa geldiklerinde cinsel olarak verimli sayılsalar da, genelde 1 yaşına kadar beklemek en iyisidir.

Kanaryaların daha sağlıklı bir biçimde üremeleri için ise hem daha sağlıklı olmaları hem de iyi beslenmeleri gerekir. Özellikle üreme ayı olan bahar ayı geldiğinde keyifleri yerinde olmalıdır. Genelde üreme zamanlarından 3 ay önce de kanaryaların tüylerini döktüklerini unutmayın. Yani endişelenmeyin.
 
Üst