Kakadu Papağanı

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Kakadu Papağanı

Günümüzde kuş besleyenlerin sayısı gittikçe artmaktadır ve evde beslenen bu kuş türlerinden de papağan ailesine ilişkin birçok tür bulunmaktadır. Biz de bu yazımızda papağan türlerinden kabul edilen kakadu papağanından bahsedeceğiz.

Kakadu Papağanlarının Kökeni
Kakadu papağanı insanoğlu karşı cana yakınlığı ile malum bir papağan türüdür. Belki de bu cana yakınlığı sebebiyle en oldukca tercih edilen kuş türleri içinde yerini almaktadır. Kakadu papağanlarının kökeni Avustralya ve Pasifik adalarının güneyine dayanmaktadır. Kendi içlerinde 17 türü bulunmaktadır ve en bilineni ise Sultan papağanıdır. Kakadu papağanlarının karakteristik özelliklerine bakıldığında birbirine oldukca yakın özellikler barındırdıklarını söylemek hiç de yanlış olmaz ve onlara ait bu özellikleri bilmeniz Kakadu papağan sahipleri için olumlu sonuçlar yaratacaktır.

Kakadu Papağanlarının Genel Özellikleri
Kakadu Papağanının konferans bazı papağanlara gore daha sınırlıdır. Fakat ehil alaka gösterildiğinde 15 ile 20 kelime öğrenmeleri mümkündür. Türlerine göre yaşam süreleri 25 ile 50 yıl içinde değişmektedir. Bu sebeple sahipleneceğiniz kakadu papağanının çeşidini öğrenerek, evcil hayvanınızın yaklaşık yaşam süresini öğrenebilirsiniz. Ayrıca bir kakadu papağanı sahiplenirken de, 25 senenin bile yeterince uzun bir müddet bulunduğunu göz önünde bulundurarak sahiplenme sonucu vermenizi tavsiye ederiz.

Kakadu Papağan Kafesi
Kakadu papağanlar birçok papağan türü benzer biçimde sevecen, sosyal ve oyuncu canlılardır. Bulundukları ortama neşe kattıklarından ötürü en çok tercih edilen papağan türlerinden biridir. Kakadu papağanının kafesi büyük ve papağan oyuncakları ile dolu olmalıdır. Aksi şekilde bulundukları ortamdan sıkılabilir ve strese girebilirler. Meraklı ve özgürlüklerine düşkün yapıları, kakadu papağanlarının kafes dışında olma isteklerini tetikler. Bu sebeple papağan kafesinde değil de daha çok sizinle evin arasında serbest zaman geçirmeyi isteyeceklerdir.
 
Üst