Jumbo Muhabbet Kuşu

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Jumbo Muhabbet Kuşu

Jumbo muhabbet kuşu, Türkiye’de en çok sahiplenilen muhabbet kuşu türleri arasındadır. İsmi ülkemizde jumbo olarak adlandırılsa da diğer ülkelerde show muhabbet kuşu olarak bilinir. Jumbo muhabbet kuşlarını diğer türlerinden ayıran en dikkat çekici özelliği kafa kısımlarının daha büyük olmasıdır. Öyle ki kafalarında bulunan tüyler nerdeyse gözlerini kapatacak kadar uzundur ve jumbo muhabbet kuşu bir hayli dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Boyları ortalama 25 cm civarındadır ve benekleri diğer muhabbet kuşlarına göre daha büyük, daha belirgindir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu
Siz de evinizde her zaman bir ses, cıvıl cıvıl bir kuş sesi duymak istiyorsanız Show Jumbo Muhabbet Kuşu tam aradığınız bir kuş türüdür. Bu kuş türünün bir hayli neşeli olduğunu söyleyebiliriz. Hatta diğer muhabbet kuşlarına göre konuşma yetenekleri de bir hayli gelişmiştir. Gerekli rağbet ve alakayı gösterdiğinizde 1.700 kelimeye kadar öğrenme yetileri vardır. Jumbo muhabbet kuşu sizinle konuştuğunda ya da kendiliğinden de kelimeleri duyarak öğrenebilir. Erkek Jumbo Muhabbet Kuşu ise dişilere göre bu konu da daha yeteneklidir.

Jumbo Muhabbet Kuşlarının hiperaktif bir yapıları vardır. Sürekli olarak oyun oynama ihtiyacı hissederler. Bu yüzden muhabbet kuşu kafesine onları oyalayacak kadar kuş oyuncağı olması gerekir. Aksi halde evcil hayvanınızla daimi olarak sizin rağbetlenmeniz gerekebilir. Jumbo muhabbet kuşu istediği rağbetliyi ya da kendilerini oyalayacak bir şey bulamadığında agresifleşebilirler.

Show Muhabbet Kuşu Beslenmesi
Diğer adı Show Muhabbet kuşu olan Jumbo’ların tıpkı diğer kuşlar gibi kuş yemi ile beslenmesi gerekir. Dilediğiniz bir muhabbet kuşu yemini jumbo muhabbet kuşunu beslemek için satın alabilirsiniz. Fakat kuşunuz gelişim aşamasındaysa, erken büyümesi ve eğitim döneminde çok daha iyi beslemek istiyorsanız kuş yemini ballı krakerden yana kullanabilirsiniz. Bu konu da veteriner hekiminizden de yardım alabilirsiniz.

Jumbo Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?
Tıpkı diğer muhabbet kuşlarında olduğu gibi Jumbo Muhabbet Kuşlarının da bir hayli kolaydır. Bu konu da gagalar en iyi yol göstericidir. Kuşların gagası hafif pembe gibiyse dişi, mavi tonlarında bir renge sahipse de o kuşun erkek Jumbo Muhabbet Kuşu olduğunu anlarız.
 
Üst