İstanbul’da başladı: 11 vilayet için sağanak alarmı

bencede

Member
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son değerlendirmelerine bakılırsa, sabah saatlerinden itibaren İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve Edirne’de güçlü sağanak yağışın tesirli olması bekleniyor. İstanbul Valiliği ve AKOM yağış niçiniyle peş peşe ihtarlarda bulundu. Sıcaklıkların ise Marmara ve Kuzey Ege’de 2 ila 4 derece azalacağı varsayım ediliyor.


güçlü yağışların tesirini, bölgenin batısında akşam saatlerinde, kuzey ve doğu bölümlerinde gece saatlerinde kaybetmesi bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı, kısa periyodik fırtına ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması uyarısı yapıldı.


İstanbul’da bugün hava kesimli ve az bulutlu mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacak. 1 Eylül Çarşamba gününden itibaren İstanbul’un yağışlı havanın tesirine girmesi bekleniyor.

“SARI” KODLA İHTAR YAPILAN İLLER

Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova

VALİLİK VE AKOM’DAN PEŞ PEŞE UYARI

İstanbul Valiliği, kentte sabah saatlerinden itibaren gök gürültülü güçlü sağanağın tesirli olacağı ihtarını yaptı.

Valiliğin Twitter hesabından yapılan açıklamada, sabah saatlerinden itibaren gök gürültülü sağanağın İstanbul’da lokal olarak güçlü olacağının kestirim edildiği açıklandı. Açıklamada, “Yağışların tesirini bölgenin batısında akşam, kuzey ve doğu kesitlerinde gece kaybetmesi bekleniyor. Dikkatli ve önlemli olunmalıdır” denildi.


AKOM’dan yapılan açıklamada da, “İstanbul genelinde Çarşamba sabah saatlerinden başlayarak Cumartesi öğlen saatlerine kadar güçlü sağanak yağış geçişlerinin yaşanacağı beklenmektedir. Muhtemel olumsuz durumlarda lütfen ALO153 Tahlil Merkezimiz ile bağlantıya geçiniz” denildi.

HAVA SICAKLIĞI

Marmara ve Kuzey Ege’de 2 ila 4 derece azalacağı, başka yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı kestirim ediliyor.

RÜZGAR

Kuzey kesitlerde kuzeyli, öteki yerlerde güneyli istikametlerden yavaşça, kimi bazı orta kuvvette, Doğu Akdeniz’in Toroslar kısmında güney ve güneybatı istikametlerden güçlüce (30-50 kmsa) esmesi bekleniyor.


HARİTALARLA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU TAHMİNLERİ
 
Üst