Instagram durmuyor! Fotoğraf boyutları değişecek

AliDayı

New member
Instagram durmuyor! Fotoğraf boyutları değişecek Fotoğraf ve görüntü paylaşım platformu Instagram, son vakit içinderdaki dizaynıyla çeşitli tenkitlerin odağı haline geldi. Tüm bu tenkitlerin akabinde tasarımı eski haline getiren platform, yeni bir özellik için adım atıyor. Intagram lideri Adam Mosseri, yaptığı duyuruyla fotoğraflarda değişiklik olacağını belirtti.

Instagram fotoğrafları, tüm ekranı kaplayacak

Instagram lideri Adam Mosseri, haftalık biri Ask Me Everything programında platform fotoğraflarıyla ilgili duyuru yaptı. Açıklamasında fotoğrafların tam ekran Reels’la uyumlu olması için yeni bir test periyoduna girmeye hazırlandıklarını söylemiş oldu. Ayrıyeten Mosseri, ultra uzun 9:16 fotoğrafları ‘bir ya da iki hafta arasında’ test etmeye başlayacaklarını doğruladı.

Açıklamasında ise şu kelamları kullandı: “Uzun görüntüleriniz olabilir, lakin Instagram’da uzun fotoğraflarınız olamaz. Bu yüzden tahminen her ikisine de eşit davrandığımızdan emin olmamız gerektiğini düşündük.”

Platformun 9:16 fotoğrafları test etme adımı, kimi fotoğrafçılar tarafınca pek olumlu karşılanmadı. Bunun sebebi ise fotoğrafların garip bir imgeye sahip olmaları. Instagram, uzun vakittir kullanıcılarına TikTok benzeri olan bir tam ekran tecrübesi için çalışmalar yapıyor. Ayrıyeten şirket bu durumun daha akıcı bir akışın bulunmasına yardımcı olacağını düşünüyor.

Bu fikirle birlikte şirketin yeni gayesi fotoğraflar üzerinde oldu. Şu anda Instagram, kırpılmış dikey manzaraları görüntülerken 4:5 civarında öne çıkıyor. Lakin daha uzun fotoğraflar, uygulama akışında gezinirken tüm ekranın dolmasını sağlayacak.

Şirketin kendi dataları ise Instagram’ın elden geçirilmiş dizaynının birtakım bireyler tarafınca pek sevilmediğini gösteriyor. Bunun kararı olarak da uygulama, daha az bir kullanımla karşı karşıya kalıyor. Geçtiğimiz hafta bir röportajında hususla alakalı açıklama yaptı. “Büyük bir geri adım atmamız, bir daha bir ortaya gelmemiz ve nasıl ilerlemek istediğimizi anlamamız gerektiğini düşünüyorum.” Ayrıyeten kullanıcıların sahiden zevk alması için içerikleri seçme konusunda önerilen miktarını azaltacağını da ekledi.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Instagram fotoğraf boyutları başarılı olacak mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!