İlk yokuştan bu yana dünyanın çatısı böyle değişti

DunyaVatandasi

New member
video dökümünü oku
İçeri ve dışarı katlamak için simge resmi

Everest Dağı: 8.848 metreyi aşan yüksekliğiyle dünyanın en yüksek dağıdır. Zirvesine tırmanmak, sayısız maceracının hayalidir. Bu, bugüne kadar 8.000’den fazla kez başarıldı. Bununla birlikte, iyi bir 300 dağcı için girişim ölümcül bir şekilde sona erdi.

Zirveye ilk çıkan onlar oldu. 29 Mayıs 1953’te Yeni Zelandalı Edmund Hillary ve Nepalli Tenzing Norgay birlikte Everest Dağı’na tırmandı. Tarihsel görüntüler, ana kampa alkışlanan dönüşlerini gösteriyor. Hillary ve Norgay kahramanlar olarak selamlandılar ve keşif lideri John Hunt ile birlikte Katmandu’ya taşındılar.

Bunu çok sayıda törensel eylem takip edecekti. Bu görüntüler, başarılı dönüşten birkaç gün sonra Yeni Delhi’de düzenlenen bir töreni gösteriyor. Edmund Hillary, yeni taç giymiş İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth tarafından şövalye ilan edildi. Bir röportajda, Everest Dağı’nın fatihleri bir ekip olarak deneyimlerini anlattılar.

“Tenzing ve ben bir süredir birlikte tırmanıyoruz ve bence gerçekten iyi bir takım olduk. Tırmanış, halatlı bir takımın nasıl gerçek bir birim haline geldiğinin bir örneğiydi. Biri diğerini her zaman korur. Bir buzul kırığının önüne geçiyordum ve üzerinde durduğum büyük bir buz parçası kırıldığında bir yarığı geçiyordum. Yarığa düştüm. Arkamda olan Tenzing hızla ipi bağladı ve fazla düşmeyeyim diye beni tekrar yukarı çekti.”

Edmund Hillary ve Tenzing Norgay ömür boyu arkadaş kaldılar. Hillary 2008’de 88 yaşında öldü, arkadaşı Norgay 1986’da çoktan ölmüştü.

Başarılı ilk tırmanışından on yıllar sonra, Everest Dağı popüler bir turizm merkezi haline geldi. Bu da sorunları beraberinde getiriyor. 2019’da yaklaşık 80.000 yürüyüşçü ve dağcı Everest’i ziyaret etti. Birçoğu ziyaret ettiklerinde arkalarında büyük miktarda çöp bırakıyorlar: dağın her yerinde eski oksijen şişeleri ve çadırlar, teneke kutular ve plastik ambalajlar var.

Ve iklim değişikliği Everest Dağı’nda da görülüyor. İngiliz dağcı Kenton Cool, dünyanın en yüksek zirvesini 17 kez fethetti ve şöyle diyor:

“2000’lerin başlarına, ortalarına bakarsanız. Orada çok daha fazla kar vardı.
Dağın daha kayalık hale geldiğine dair net bir eğilim var, daha az kar var. Her yıl biraz farklı.”
2019’da yapılan bir araştırma, zirveye giden yolda geçilmesi gereken Everest Dağı’nın Güney Boğazının 1990’dan bu yana kütlesinin yarısını kaybettiğini ortaya çıkardı. 2050’de tamamen yok olabilir.