İktidar piyasa pürüzünü de temizledi, her türlü adım için eli artık rahat

uçanteneke

New member
Ekrem İmamoğlu’na cezanın belirtildiğı günü Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi yüzde 3.61’lik düşüşle kapatmıştı. Borsa dün yüzde 3’e yakın yükseldi.

Türkiye’nin risk primi yahut teknik ismiyle CDS’i (İflas riski sigorta primi) karar günü 20 puan yükselerek 515’e çıkmıştı. Bu yükselişin İmamoğlu sonucuyla ilgili olduğunu o gün öbür gelişen ülke CDS’lerin yalnızca 3 puan yükselmiş olmasından anlıyoruz. Lakin bir daha de 20 puanlık yükseliş iktidar için bir kaygı kaynağı değil. Türkiye’nin CDS’i, yaz başında görülen 900’lü düzeylere bakılırsa oldukça gerilemiş durumda.
Dolar denetim altında. Bloomberg’e göre yılbaşından Ekim’e kadar rezervlerden piyasaya 100 milyar dolardan fazla döviz satıldı. Önümüzdeki periyotta bir bu kadar satılmasının önünde pürüz yok. Bir orta 6 milyar dolara kadar gerileyen Merkez Bankası’nın net harcanabilir döviz rezervi bir daha 20 milyar doların üzerine çıktı. İhracatçılar ve turizmciler bu yıl alınan kararla döviz gelirlerinin yüzde 40’ını zarurî olarak Merkez Bankası’na satıyorlar. Daha Suudi Arabistan ve Katar’dan da döviz gelecek.

Reel kesim şirketlerinin döviz alması fiilen yasaklandı. Ellerinde 500 bin dolardan fazla döviz var ise, şayet büyük bir şirket değillerse, bankadan tek kuruş kredi kullanamıyorlar.

Hazine’nin içerideki borçlanma maliyetini düşürmek için bankalara düşük faizli devlet tahvili alma mecburiliği getirildi. Bankalar devlet zoruyla tahvil alınca, faiz yüzde 11’e kadar düştü…

Sadece bunlar değil. “Olağandışı” olarak tanımlanabilecek bir epeyce öbür tedbir var. örneğin “Net ihracatçı” değilseniz artık ihracatçı olsanız bil kredi kullanamıyorsunuz… Kullandığınız TL kredi ile döviz almadığınızı ispat etmek için bankaya fatura ibraz etmek zorundasınız… Bankaların sabah saatlerinde yurtdışıyla döviz süreci yasaklandı… Londra’daki Swap (Para takası) piyasasıyla süreç yapmaları esasen yasaklanmıştı…

Bütün bu adımlar en baştan itibaren sonuncu amaç akılda tutularak mı atıldı, yoksa panikle günübirlik alınan kararlar bu kararı mu doğurdu, çabucak hemen bilmiyoruz lakin bir şey açık: Türkiye artık hür piyasadan çıkmış durumda. Başta döviz ve tahvil olmak üzere hiç bir şeyin fiyatı artık piyasada belirlenmiyor. Bunun siyaset için fazlaca kıymetli bir kararı var, artık ona geliyorum.

İktidar, atacağı olağandışı adımların, alacağı olağandışı kararların piyasaya bir tesiri olmayacağından artık emin. Eli artık rahat. “Aman dolar yükselir mi? Vay faiz çıkar mı? Ay yabancı yatırımcı kaçar mı?” diye endişelenmesine artık gerek kalmadı.

Her türlü radikal adım için yer uygun. 2023’te her senaryoya hazır olmak gerek.