İklim aktivistlerine yönelik baskı hakkında bilinenler

DunyaVatandasi

New memberÇarşamba sabahı erken saatlerde, polis ve savcılar iklim aktivistlerine ait birkaç mülkte arama yaptı. Baskınlar hakkında bilinenler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Müfettişler Çarşamba sabahı ülke çapındaki baskınlarla “son neslin” iklim aktivistlerine karşı harekete geçti. Eylem, Bavyera Eyalet Kriminal Polis Ofisi (LKA) ve Münih Savcılığı adına gerçekleştirildi. Yetkililer yedi federal eyalette 15 nesnede arama yaptı.


İddialar nelerdir? Hangi binalar arandı? Peki aktivistler baskına nasıl tepki veriyor? Genel Bakış.


Nöbetçi polisler neredeydi?


Bavyera polisine göre, yedi federal eyalette 15 mülk arandı:

  • Dört nesne Berlin
  • Fulda ilçesinde üç nesne Hesse
  • Üç nesne BavyeraAugsburg ve Münih şehirlerinde
  • içinde iki nesne Dresden – Burada iki daire arandı
  • Nehms belediyesinde bir mülk Schleswig Holstein (Segeberg Bölgesi)
  • içinde bir nesne Saksonya-Anhalteyalet başkenti Magdeburg’da
  • içinde bir nesne Hamburg – burada bir hukuk bürosu arandı
Aramalar kime isabet etti?


Yaşları 22 ile 38 arasında değişen yedi sanık hakkında karar verildi. Başlangıçta herhangi bir tutuklama olmadı. Birçok televizyon programında ülke çapında tanınan sözcü Carla Hinrichs’in Berlin-Kreuzberg’deki dairesi de arandı. Grup, “Memurlar silahlarını çekerek, Carla’nın hala yatakta olduğu odasına baskın düzenlediler” diye şikayet etti. Burada bununla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Bavyera Eyaleti Kriminal Polis Ofisi, yalnızca bir Berlin polis biriminin daireye girdiğini doğruladı. “Buraya nasıl girdiği polis taktikleri. Ve biz bu konuda hiçbir şey söylemiyoruz.”


Edinilen bilgilere göre, Dresden’li ünlü iklim aktivisti Christian Bläul’un dairesinde de arama yapıldı. Bläul’un “Sächsische Zeitung”a bildirdiği gibi, sabah yedide yataktan çağrıldı ve ardından Neustadt’taki dairesine götürüldü. Burada bununla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Öğleden sonra, etkilendiğini söyleyen Imke adlı bir aktivist, YouTube videosu aracılığıyla konuştu. Acil bir durum olduğunu düşünerek sabah pijamalarıyla polise kapıyı açtı. Polisin daha sonra dairesine girdiğini ve odaları aramaya başladığını söylüyor. Polis memurları, dizüstü bilgisayarlar ve bir akıllı telefon da dahil olmak üzere teknik ekipmanların yanı sıra mahkeme belgelerini güvence altına aldı. Basında çıkan haberlere göre, Magdeburg’dan Imke Bludszuweit matematik eğitimine ara verdi ve protestoya katıldı.


Hamburg’da bir hukuk firmasının binasında arama yapıldığı söyleniyor. t-online’dan edinilen bilgilere göre hukuk firması, “son nesil” de dahil olmak üzere “sivil toplum girişimlerini” desteklediğini iddia eden KUEÖ gGmbH’nin merkezidir. Resimler, müfettişleri avukatların binasında gösteriyor. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulacaksınız.


“Son Nesil” hakkındaki iddialar nelerdir?


Polisin ve başsavcılığın temel iddiası, sanıkların yeni suçları finanse etmek için bir bağış toplama kampanyası düzenlediklerinin söylenmesi. En az 1.4 milyon euro toplandı. Paranın nereden geldiği ise soruşturma konusu. Polis başlangıçta ne kadarına el konulduğunu söylemedi. Bu nedenle arama aynı zamanda “üyelik yapısının kanıtı” içindi.


Bavyera polisi yaptığı açıklamada, 2022’nin ortalarından bu yana yetkililer tarafından halktan çok sayıda suç duyurusunun alındığını yazdı. Bu nedenle Münih Cumhuriyet Savcılığı, Ceza Kanunu’nun 129. Maddesi uyarınca suç örgütü kurmak ve desteklemek suçlamasıyla yedi zanlı hakkında hazırlık soruşturması başlattı.


Münih savcılığı, zanlılardan ikisinin Nisan 2022’de Bavyera’daki Trieste-Ingolstadt petrol boru hattına yönelik sabotajı planladığından da şüpheleniyor. LKA sözcüsü Ludwig Waldinger, “Bu konu ele alındı ve hasar gördü” dedi. Tedarikçiler petrol arzını saatlerce kesmek zorunda kalacaklardı.


Baskınların sonuçları nelerdir?


Tutuklama olmadı. Ancak “Son Nesil” in web sitesi kapatıldı ve bu arada Bavyera Polisi web sitesine yönlendirildi. Bavyera polisinin internet sitesinde yer alan bir uyarıdaki bir cümle eleştiriye yol açtı. Orada şöyle yazıyordu: “Son nesil, § 129 StGB’ye göre bir suç örgütünü temsil ediyor.” Ancak şu ana kadar hiçbir mahkeme bunun suç örgütü olduğuna karar vermedi. Adına uyarının oluşturulduğu Münih Cumhuriyet Savcılığı, NDR’ye hata yaptığını itiraf etti. Burada bununla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 
Üst