Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Hint Bülbülü

Hint Bülbülü, Muhabbet kuşu ve diğer papağan türleri gibi evde beslenebilecek kuş türlerindir ve besleyenlerin sayısı da ülkemizde ve dünyada gün geçtikçe artmaktadır. Diğer adı da Zebra İspinozu olan Hint Bülbülü’nün anavatanı Avustralyadır.

Evde beslenebilen diğer kuş türlerine göre daha çekingen olan Hint Bülbülü’nün ele alışması bir hayli zordur. Öyle ki bazı sahipler Hint Bülbüllerini asla ele gelmeye alıştaramadıklarını söylemektedirler. Yine de Hint Bülbülleri insan canlısıdır ve ara sıra kafesinden dışarı çıkmayı ve evin içinde turmalamayı severler. Siz kafesin yerini değiştirmediğiniz takdirde de tekrar kafesine dönebilirler.

Hint Bülbülü yüksek üreme güdüsüne sahiptir ve çok hareketli olduklarından tek yaşamaktan hoşlanmazlar. Bu sebeple muhakkak çift halinde beslenmelidir.

Hint Bülbülü Ne Yer?
Hint Bülbülü genel itibari ile muhabbet kuşu ise aynı besin değerlerini taşıyan yemlerden yer. Küçük bir farklılık olarak onlar için üretilmiş olan hint bülbülü yemi daha küçük tohumlu yemlerdir. Çünkü bu kuş türü muhabbet kuşlarına göre daha küçüktür ve yemleri de ona uygun Hint Bülbülü yemi olmalıdır. Bu yemlere ilave olarak da ak darı, kırmızı darı, nijer tohumu ve kanarya yemi gibi benzeri yemleri de yiyebilirler. Kafeslerinde 2 ayrı yem kabı barındırarak birine ak darı, diğerine karışık darı koyabilirsiniz. Dilerseniz, Hint Bülbülü yemine zaman zaman takviye olarak yumurtadan mama hazırlayarak yerebilirsiniz.

Hint Bülbülü İçin Yumurta Maması Nasıl Hazırlanır?
Hint Bülbülü yumurta maması hazırlamak içn gereken malzemeler yarım havuç, petibör bisküvi, yumurta kabuğu ve yumurta sarısıdır. Dilerseniz bunlara ilave olarak bir çay kaşığı bal ve maydonoz da ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız malzemelerin hepsini rondo yardımı ile küçük parçalara ayırın ve karıştırarak kuşunuza verin. Fakat yumarta mamasını 1 günden fazla kafeste tutmayın, aksi takdirde mama bozulabilir. Buna ilave olarak normal koşullarda haftada 1 kereden fazla kuşunuza yumurta maması vermeyin. Hint Bülbülü kuşunuz bu mamayı aşırı yerse ishal olabilir.

Yumurta maması zayıf düşmüş Hint Bülbülü kuşlar için adeta bir iyileştirici takviyedir. Halsiz düşmüş kuşa günde yarım çay kaşığı bu mamadan verdiğinizde kısa bir süre içinde toparlanacaktır. Eğer zayıf düşmüş Hint Bülbülü kuşunuz yavruysa haftada 2 kez vermeniz daha yerinde olur ki, kendilerini kısa bir süre içinde toparlayabilirler.

Hint Bülbülünün Ömrü Ne Kadardır?
Doğal veya evde, kafeste bakıldığı taktirde Hint Bülbülünün yaşam süreleri 3 ile 5 senedir. Hasta olduklarında ise pek çok kuş cinsine göre kuvvetli olsalar da kısa bir süre içinde zayıf düşebilir ve hayatlarını kaybedebilirler.

Hint Bülbülü Bakımı
Hint Bülbülü kuş türe bir hayli hareketli ve yüksek üreme iç güdüsüne sahiptir. Kafesini açtığınızda eğer yerini değiştirmediyseniz uçarak geri kafeslerine dönerler. Hint bülbülü çok hareketli olduğundan su ve hint bülbülü yemini bir hayli fazla tüketirler. Banyo yapmayı seven Zebra İspinozunu (Hint Bülbülü) yıkanırken sık sık kontrol etmelisiniz.
 
Üst