Grönland için artık epeyce geç… Bilim dünyasından korkutan rapor

bencede

Member
Dünya artık fosil yakıtları yakmayı bıraksa bile, atmosferde niye oldukları ısı birikimi, Grönland’ın buz erimesi kaçınılmaz olacak ve deniz düzeyini en az 27 santimetre yükseltecek.

Buzulbilimciler birinci defa, son 150 yılda ortalama 1,1 derecelik global ısınma niçiniyle Grönland buz katmanından ne kadar en az buz kaybı olacağını ve bunun deniz düzeylerini nasıl yükselteceğini belirlediler.

110 KATRİLYON TON BUZU KAYBEDECEK

Danimarka ve Grönland Jeolojik Araştırması’ndan (GEUS) bilim erkeklerina bakılırsa, Grönland buz katmanı mevcut hacminin yüzde 3,3’ünü yahut 110 katrilyon ton buzu “kaçınılmaz olarak” kaybedecek.


Kuzey Kutbu’ndaki iklim üzerine yürütülen araştırmanın başyazarı Profesör Jason Box yaptığı açıklamada, gerçekçi olarak, bu sayısı bu yüzyılda iki katından fazla nazaranceğiz. Kestirimler en taban rakamlar” dedi.

“Küresel ısınmanın yalnızca devam edeceği öngörülebilir senaryoda, Grönland buz katmanının deniz düzeyinin yükselmesine katkısı artmaya devam edecek. Çok erime görülen 2012 yılını, bu yüzyılın sonlarında var iseyımsal ortalama sabit bir iklim olarak aldığımızda, Grönland buz katmanından taahhüt edilen kütle kaybı iki katından fazla artarak 78 cm’ye ulaşıyor.” dedi.


TRT Haber’in The Guardian’dan aktardığına göre; Çalışma, belgisiz olabilecek iddialar yapmak için bilgisayar modellemesine dayanmadı. Bunun yerine, uydu datalarından elde edilen buz ölçümlerine ve bilim erkeklerinın buz katmanına ait gerçek dünya müşahedelerine dayanıyor. Çalışma, sırf Grönland’dan gelen buzul erimesinin tesirini inceliyor, öteki kutup bölgelerinde değil.

Bu ayın başlarında yayınlanan araştırmalar, gezegenin öbür tarafında, Antarktika’nın “uyuyan devi”nin çöküşünün önümüzdeki yüzsenelerda gezegen ölçeğinde bir değişikliğe niye olabileceğini buldu.
 
Üst