Greta Thunberg terör sempatizanlarını destekliyor

DunyaVatandasi

New memberİklim aktivisti, Orta Doğu çatışmasına ilişkin tutumu nedeniyle uzun süredir eleştiriliyor. Şimdi Greta Thunberg yeniden öfkeye neden oluyor.


Terör örgütü Hamas’ın İsrail’e saldırmasının ardından dünyanın önde gelen iklim aktivisti Greta Thunberg, Filistin’le dayanışma ve terör sempatizanlarına destek çağrısında bulundu. “Gelecek için Cumalar” başlatıcısı, sosyal ağlarda bugünkü iklim grevinin aynı zamanda Gazze Şeridi’ni desteklemeye de hizmet ettiğini duyurdu.


Eski Twitter hesabı olan X’te, diğer şeylerin yanı sıra, “Dünya sesini yükseltmeli ve Filistinliler ve etkilenen tüm siviller için derhal ateşkes, adalet ve özgürlük talep etmeli” diyor. İsveçli, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısında İsrail’de binden fazla kişinin öldürülüp kaçırıldığından bahsetmedi.


Thunberg gönderinin orijinal versiyonunu sildi. İlk gönderideki görselde, iklim aktivistinin sağ tarafında konumlandırılmış kumaş bir ahtapot görülüyordu ve Yahudi karşıtı bir görsel olarak okunabilirdi. “Dokunaçları dünyayı saran Kraken”, Yahudi karşıtı Nazi propagandasıyla doğrudan bağlantılı bir şifre olarak değerlendiriliyor. Diğerlerinin yanı sıra Federal Sivil Eğitim Ajansı (bpb) bunu kendi web sitesinde yazıyor. Nazi döneminde ahtapot motifi sıklıkla sözde küresel bir Yahudi komplosunu görselleştirmek için kullanıldı.


Thunberg yıllardır eleştiriliyor


Thunberg’in silinen gönderisindeki ahtapot, görünüşe göre bir ahtapottu; nasıl çevirdiğinize bağlı olarak ağzının köşeleri yukarı veya aşağı dönüktü. Bazen internette “ruh ahtapotu” adı altında satılmaktadır.


Thunberg, X’te doldurulmuş hayvanın genellikle otistik insanlar tarafından duygularını iletmek için kullanıldığını yazıyor. Bunun antisemitizmin sembolü olduğunun farkında değildi. Her türlü ayrımcılığa karşıdır ve antisemitizmi kınıyor. İklim aktivisti, “Bu nedenle son paylaşımı sildim” diye yazıyor.


Thunberg, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin tutumu nedeniyle yıllardır eleştiriliyor. “Gelecek için Cumalar” aynı zamanda İsrail karşıtı ve Yahudi karşıtı açıklamalarıyla da uluslararası alanda tanınıyor. Her ne kadar eski Alman aktörler de dikkat çekse de Alman kesimi her zaman bu konuya mesafe koymaya çalıştı. “Jüdischer Allgemeine”e göre, Rheinland-Pfalz’dan bir aktivistin, uluslararası sosyal medya varlığının İsrail karşıtı yöneliminin arkasındaki itici güç olduğu söyleniyor. Eski konuşmacı Elisa Bas yakın zamanda İsrail karşıtı görünümleriyle manşetlere çıktı.


“Samidoun” ağına bağlantılar


Thunberg ayrıca sempatisini de gizlemiyor: Twitter’daki çağrısında, defalarca “Samidoun” grubunun ortağı olarak görünen çeşitli kuruluşların tanıtımını yapıyor.


Alman Anayasayı Koruma Dairesi, Samidun’u, 1970’lerde Alman Lufthansa uçağı “Landshut”u kaçıran FHKC terör örgütünün paravan örgütü olarak görüyor. Samidoun, 7 Ekim Hamas saldırısından sonra ilk İsrail karşıtı gösterileri düzenleyerek cinayetleri kutladı. Artık grup ve Hamas’ı destekleyen dernekler Almanya’da yasaklanacak.


Samidun ağı, Thunberg’in agresif bir şekilde desteklediği birkaç grubu içeriyor:

  • the Filistin Gençlik Hareketi (PYM) Almanya da dahil olmak üzere yıllardır Samidun’la birlikte eylem ve gösteri çağrısında bulunuyor. Grup, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hüküm giymiş Hamas destekçileri ve FHKC teröristleri için lobi faaliyeti yürüttü
  • the “Adalah Adalet Projesi” ayrıca Samidun ağından çok sayıda çağrıya imza atıyor. Diğer şeylerin yanı sıra şu deyimle tanındı: “Filistinlileri desteklemek, onların direnişini desteklemek demektir. Nokta.”
  • organizasyon Barış İçin Yahudi Sesi (JVP) aynı zamanda “Samidun” çevresindeki grubun bir parçası ve sıklıkla terör destekçileriyle birlikte ortaya çıkıyor. Grubun bir sözcüsü Berlin’deki gösterileri savundu
  • grup “Filistin konuşuyor”Almanya’da eski “FFF” sözcüsü Elisa Bas’ın katılımı da dahil olmak üzere İsrail karşıtı pozisyonları ve gösterileriyle dikkat çeken
Thunberg’e göre bu Cuma günkü protesto, “Gazze’deki soykırıma ve birçok Batılı devletin Filistinlilerle dayanışma gösteren herkese karşı uyguladığı baskıcı devlet terörüne karşı öfkemizin yüksek bir sinyali” olmalı. Bu mesajda İsrail’in terör kurbanlarından da bahsedilmiyor.


Hamas’ın İsrail’deki saldırılarında şu ana kadar çoğunluğu sivil 1.400’den fazla kişi hayatını kaybetti, Gazze Şeridi’nde ise 200’den fazla kişi kaçırıldı. İsrail basınında çıkan haberlere göre aralarında 30 civarında çocuk ve genç de var. 100 ila 200 kişi kayıp.


Terör örgütü Hamas’ın kontrolündeki Sağlık Bakanlığı’na göre Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’den bu yana 3 bin 785 kişi hayatını kaybetti. Bu rakamlar şu anda bağımsız olarak doğrulanamıyor.
 
Üst