Gemi ve teknelerin atıklarını bırakma mecburiliği 10 güne çıktı

bencede

Member
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ‘Denizcilik Atıkları Uygulaması’ genelgesini bir daha düzenledi. Buna göre; gemilerin atıklarının takibinde yeni bir periyoda girilerek yolcu ve işçi dahil taşıma kapasitesi 12 kişi ve üzeri olan gemilerin, atıklarını limandan ayrıldıktan daha sonra faaliyetlerini tamamlayarak limana döndükleri günü takip eden 48 saat içerisinde vermelerini zarurî kılan unsur değiştirilerek; bu müddet 10 güne çıkarıldı. Yapılan çalışmalarla 12 bireyden çok yolcu ve mürettebatı bulunan gemi ve balıkçı teknelerinin atık tank hacimlerinin yeterliliğinin bu mühlet için kâfi olduğu görüldüğünden, 48 saatlik mühletin kısa olduğu tespit edildi.


’32 BİN LİRADAN BAŞLAYAN CEZA UYGULANACAK’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Etraf İdaresi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Gemiler, 10 gün içerisinde diğer bir sefere çıkmaları halinde ise sefer öncesi atıklarını teslim etmek zorundadırlar. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere, 32 bin 855 liradan başlamak üzere, ihlalin niteliği ve geminin büyüklüğüne bakılırsa artan oranda idari para cezası; Kıyı Güvenlik Komutanlığı, liman başkanlıkları ve ilgili büyükşehir belediyeleri tarafınca uygulanacaktır” sözleri yer aldı.


Gemi atıkları ve yük artıklarının, atık kabul tesisine yahut atık alım gemilerine verilmesinden başlayarak bertarafa gönderilmesine kadar olan tüm sürecin, ‘Denizcilik Atıkları Uygulaması’ ile Bakanlık ve yetkili kurum ile kuruluşlar tarafınca anlık çevirim içi izlenebildiği açıklandı. Açıklamada, tekne sahiplerinin artık en yakın kıyı tesisine gidip fiyatsız olarak sisteme kayıt yaptırabildikleri belirtilerek, sistemin kullanıma açıldığından beri; marina, balıkçı barınağı üzere kıyı tesisleri tarafınca, 97 bin 777 adet mavi kart ile atıkların takip altına alındığı tabir edildi.


‘DİLİTAL TAKİBİ SAĞLANDI’

Açıklamada şu tabirler de yer aldı:

“Genelgeyle, gemilerden kaynaklanan atıkların idaresi için kullanılan Gemi Atık Takip Sistemi ile Mavi Kart Sistemi uygulamaları güncellenerek ‘Denizcilik Atıkları Uygulaması’ ismi altında tek bir uygulamada birleştirilerek, bürokrasi azaltılmıştır. Ayrıyeten, uygulamaların birleştirilmesiyle atık transfer formu ve mavi kart basımı süreçleri kaldırılmıştır. Süreçlerin çevrim içi ortamda dijital olarak yürütülmesi ve eş vakitli takip edilmesi sağlanarak, kağıt kullanması ve plastik kart kullanımları da ortadan kaldırılmıştır. Bilhassa tekne sahiplerinin yanında mavi kart bulundurma zorunlulukları kaldırılmış ve kayıtlar dijital ortama aktarılmıştır. Gemi atıkları ve yük artıklarının, atık kabul tesisine yahut atık alım gemilerine verilmesinden başlayarak bertarafa gönderilmesine kadar olan tüm süreç, ‘Denizcilik Atıkları Uygulaması’ ile Bakanlık ve yetkili kurum/kuruluşlar tarafınca anlık ve çevirim içi izlenebilmektedir. bu biçimdece gemi kaynaklı oluşabilecek deniz kirliliklerinin önlenmesi kolaylaşmıştır. Atık motor yağı haricinde atık üretecek bir donanımı bulunmayan deniz araçları ise genelge kapsamı haricinde bırakılmıştır. Bununla küçük balıkçı tekneleri üzere deniz araçlarına ceza kesilmesi ve mağduriyet oluşması engellenmiştir.”
 
Üst