Fransa’daki araştırmacılar sansasyonel bir keşifte bulundu: Taş tabletler olarak 20.000 yıl

DunyaVatandasi

New member
Araştırmacılar, Fransa’da 20.000 yaşında olduğuna inanılan taş tabletlerde at profilleri keşfettiler. Muhteşem buluntu, bilinen en eski eserlerden biridir.


Güney Fransa’daki Bellegarde köyündeki kazılar sırasında, arkeologlar taşa oyulmuş at tasvirlerini keşfettiklerinde şaşırdılar. Fransız Arkeoloji Enstitüsü Inrap’tan uzmanlar Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, buranın İsa’dan yaklaşık 20.000 yıl önce iskan edildiğini söyledi. Kazı projesi başkanı Vincent Mourre, bulunan atların resimlerinin “güneydoğu Fransa’da özellikle nadir ve Camargue kapılarında tamamen beklenmedik” olduğunu söyledi.

Taş tablette bir at kafası belli belirsiz seçilebiliyor.
Taş tablette bir at kafası belli belirsiz seçilebiliyor.

Taş tablette bir at kafası belli belirsiz seçilebiliyor. (Kredi: Denis Gliksman/Inrap)

Bu nedenle gravürler, bu Paleolitik kültürün “bilinen en eski eserleri arasındadır”. Uzmanların bulgularına göre, Fransa’nın batısında, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Lascaux Mağarası’ndaki ünlü Taş Devri tablolarıyla aynı dönemde yapılmışlar.


Araştırmacılar ilk olarak 2015 yılında Fransa’nın güneyindeki bağcılık bölgesi Costières de Nîmes’e çağrıldılar – sonunda gelişmekte olan bir depolama sahasında ilkel bir avcı yerleşimiyle karşılaştılar. Onlara göre, biraz daha yüksekte bulunan Bellegarde kasabası, yakındaki bir su kaynağı nedeniyle muhtemelen göçebe insanlar için bir mola yeri olarak uygundu. Buna ek olarak, muhtemelen Camargue’nin alçak, geniş ovasında hareket eden vahşi at sürülerini iyi bir şekilde görüyordu.


Takip eden 11 aylık kazı sırasında arkeologlar, silah ve aletler gibi yaklaşık 100.000 adet kesilmiş çakmak taşı eşyanın yanı sıra süs eşyası olarak kullanıldığına inanılan hayvan kemikleri ve deniz kabukları ortaya çıkardılar. Buluntulardan bazıları 22.000 yıldan daha eski.


Araştırmacılar, toplanan nesneleri temizlerken, ellerinde at profilleri oyulmuş iki küçük kireçtaşı tableti tuttuklarında ve üzerlerinde gözler, yele ve ağız açıkça göründüğünde, özellikle hareketli olarak tanımladılar.
 
Üst