Fransa, e-scooter kullanımını daha katı bir şekilde düzenlemek istiyor

DunyaVatandasi

New memberFransa’da elektrikli scooterlar düzenli olarak sorun çıkarıyor. Hükümet şimdi sonuçları açıklıyor.


Fransız hükümeti, e-scooter kullanımına ilişkin kuralları sıkılaştırmak istiyor. Gelecekte, gençlerin şu anda olduğu gibi on iki yaşından itibaren değil, yalnızca 14 yaşından itibaren e-scooter kullanmasına izin verilecek. Çiftler halinde veya onaylanmayan yollarda yapılan seyahatlerin cezası 35 avrodan 135 avroya çıkarılacak. Başkentte, e-scooter kullanımı son yıllarda anarşik boyutlara ulaştı.


Gelecekte, park halindeki e-scooter’ların düşmesini önlemek için çift stantlar da zorunlu olacaktır. E-scooter denetimi, özellikle gençler arasında popüler olan kazalar ve refakatçilerin çevresel dengesi hakkında veri toplamalıdır. Ulaştırma Bakanı Clément Beaune Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu düzenlemelerin önümüzdeki haftalarda kararname ile yürürlüğe gireceğini söyledi.


E-skuterler özellikle başkentte tartışmalara neden oldu. Paris’te, kaldırımda scooter sürmek ve park etmek yasaktır. Avrupa Tüketiciyi Koruma Merkezi’ne göre, Almanya’da kaldırımda araç kullanmak 15 avro para cezasına mal olurken, Fransa’da bu suç en az 135 avro ile cezalandırılıyor.


E-scooter’ların geleceği için Paris oylaması


Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, kiralanabilir e-scooter’ların geleceği konusunda oylama yapılması çağrısında bulundu. Tüm Parisli seçmenler Pazar günü oy kullanabilir.


Beaune, oylamayı yetersiz olmakla eleştirdi. “Yeterli bilgi yok, lehte ve aleyhte argümanlar netleştirilmedi” dedi. “Lehte veya aleyhte oy kullanmak yerine, ‘lehte ama kurallara saygı gösterin’ seçeneğini sunmalıydınız” dedi.


Arka planda, sosyalist belediye başkanı ile Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yakın olan bakan arasında kaynayan rekabet var. Hidalgo’nun yerine geçmeyi hedeflediği açık bir sır olarak kabul ediliyor.
 
Üst