Filipinler’de feribotta çıkan yangında en az 10 kişi öldü

DunyaVatandasi

New memberFilipinler’de bir yolcu feribotunda çıkan yangında en az 10 kişi öldü. 200’den fazla kişi kurtarıldı.


Filipinler’in güneyinde Perşembe gecesi bir yolcu feribotunda çıkan yangında en az 10 kişi öldü. Sahil güvenlik ve sivil koruma, 195 yolcu ve 35 mürettebatın “MV Lady Mary Joy 3” tarafından canlı olarak kurtarıldığını söyledi. Feribot, başkent Manila’nın yaklaşık 880 kilometre güneyindeki Baluk-Baluk Adası yakınlarında yerel saatle 23.00 sıralarında alev aldı. Yerel sahil güvenlikten Rejard Marpe, “Bu noktada yolcuların çoğu uyuyordu” dedi.


Bölgeden sorumlu afet yönetimi şefi Nixon Alonzo, bazı yolcuların alevlerden kaçınmak için paniğe kapılıp denize atladığını söyledi. “Ölenlerin bir kısmı gemide bulundu, diğerleri boğuldu.” Yangının çıkış nedeni başta anlaşılamadı. Ancak hayatta kalanlardan bazıları, alevlerin klimalı kabinlerden çıktığını söyledi.


Su üzerinde seyahat etmek, Filipinler’de günlük yaşamın bir parçasıdır. Takımadalar 7.000’den fazla adadan oluşur. Yetersiz güvenlik standartları ve aşırı kalabalık nedeniyle kazalar yaygındır. Barış zamanındaki en kötü nakliye felaketi, 1987’de bir feribot bir tankerle çarpıştığında Filipin sularında meydana geldi. O sırada 4.000’den fazla insan hayatını kaybetti.
 
Üst