Erdoğan’ın yaptığı bir deneme atışı

uçanteneke

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT Haber’de faizlere ait yaptığı değerlendirmenin akabinde dolar tarihi rekorunu kırarak, 8,7795 TL’yi gördü.

Geçtiğimiz günlerde Halk TV’de Savaş Kerimoğlu ile Günaydın Türkiye’de konuşan ekonomist Selçuk Geçer, “Bu hafta içerisinde 8.80 düzeylerini görürsek kimse şaşırmasın.” sözünü kullanmıştı.

Dün yaşanılan tarihi rekorun akabinde değerlendirmede bulunan Geçer şunları söylemiş oldu:

Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal nazaranvden alındıktan daha sonra bir anda 7,20’ydi bir andan 8,60’a yükselmişti. Sayın Cumhurbaşkanının TRT’de yaptığı konuşmada söylemiş olduği cümle ile bir arada ben, ‘Şimdi yükselir’ dedim.

‘yeniden 8.80’e oturur’

İktisadın ne kadar zayıfladığını, kırılgan hale geldiğini görüyoruz hepimiz. ABD’de lider Biden çıkıp, “Amerika iktisadı fazlaca muhteşem, ben merkez bankası lideri ile konuştum faizleri indirecek.” dese, ortalık yıkılır. Bizimkiler ya bunun farkında değil ya da deneme atışı yapıyorlar. ‘Biz faizi indirsek sanki ne olur? Dolar nasıl reaksiyon verir’ diye önden telaffuz öyküsünü yapılıyorlar. Şu anda 8.62. Dolar 8.80’e vurdu, fazlaca az durdu orada daha sonradan geriye geldi. Bu saatten daha sonra doların ateşi kolay kolay düşmez, muhtemelen tekrar 8.80’e oturur. Bir daha sonraki etapta ise 9.40’lara giden bir dolar kuru görürüz. 9.40’ı da gördün mü esasen psikoloji bozulur, çift haneli sayılara yanlışsız masraf.

Evvelce bu yoklama sayın Berat Albayrak üzerinden yapılıyordu. Artık Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca yapılıyor. Muhtemelen, faizi falan indiremeyecekler. Bu şartlarda faizleri indirirlerse, 10 lira falan olmaz dolar bu saatten daha sonra.