Erdoğan’ın ‘şifa reçetesi’ni enflasyon vurdu

uçanteneke

New member
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 27 Mart’ta Tokat’taki ziyaretinde bir şifa reçetesi paylaştı. Manda yoğurdu, birkaç kaşık yulaf, birkaç kaşık kestane balı, 4-5 tane de Medine hurmasını karıştırıp yatmadan evvel bunu orta öğün olarak tükettiğini anlatan Erdoğan’a bütçe görüşmelerinde 8 ay daha sonra o menü hatırlatıldı.

Gazete Duvar’ın Duvar Ardı’nda aktardığına göre, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, “Manda yoğurdunun kilosu 50 ile 80 lira içinde, kestane balının kilosu tam 800 lira olmuş, Medine hurmasının kilosu 200-250 lira, yulaf ezmesi de 120 lira civarında…. Yani bu şifa reçetesinin 4 kişilik bir aileye en optimist bütçesi 2 bin 220 lira. Yani bir taban fiyatlı bunu almak isterse orta öğünde, ana öğünlerde aç kalır sayın milletvekilleri” dedi.

Ne olmuştu?

Tokat’ta çiftçileri ziyaret eden Erdoğan, mevcut iktisatta reaksiyon çeken şu tabirleri kullanmıştı:

Şimdi ben bir şey tavsiye edeceğim. Ben şunu yapıyorum, her akşam yatarken manda yoğurdu. Manda yoğurdu gerçekten kalitedir, fazlaca yeterlidir. Onun içine şu biçimde Medine hurması doğrarım, üç tane yahut beş tane. Ona biraz kestane balı ve bir de içine yulaf ezmesi atarım. Bu dörtlüyü karıştırarak yer yatarım. Şifa.