Elon Musk, Twitter’ı satın mı alıyor? Tesla payı sattı!

AliDayı

New member
Elon Musk, Twitter’ı satın mı alıyor? Tesla payı sattı! Elon Musk bir türlü gündemden düşmüyor. Tesla ve SpaceX CEO‘su son olarak Twitter’ı satın alma teklifi ve daha sonrasında ise bu isteğinden vazgeçmesi ile gündeme gelmişti. Twitter’ı satın almak için yaklaşık 44 milyar dolarlık bir teklif yapan Musk, satın alma sonucundan vazgeçmiş olsa da sattığı Tesla hisseleri ile akıllarda soru işareti bıraktı.

Elon Musk, 6.5 milyar dolar bedelinde Tesla payını elden çıkardı

Tesla CEO’su Elon Musk’ın yaklaşık olarak 6.5 milyar dolar kıymetinde 7.7 milyon Tesla payı (TSLA) sattığı ortaya çıktı. Tesla tarafınca yapılan açıklamaya nazaran Musk, 5 Ağustos Cuma günü 3 milyon 273 bin 270 TSLA hissesini elden çıkarıyor. daha sonrasında Pazartesi günü 1 milyon 470 bin 481, Salı günü ise 3 milyon 21 bin 586 hissenin daha satıldığı tabir ediliyor.

Elon Musk, Tesla’nın halka açıldığı 2010 yılında “Tesla payı satacak son kişi” olduğunu söz etmişti. Fakat başarılı iş insanı ortadan geçen senelerda bu kelamında pek duramadı. Üzerindeki vergi yükünü azaltmak için satışlar yapan Musk, bir Twitter anketi yaptıktan daha sonra da bir daha Tesla’daki yüzde 10’luk hissesini satmıştı.
Aralık ayındaki bu satışın akabinde tekrar Tesla hissesi satmayacağını tabir eden Musk, bir daha kelamında duramadı. Bu kelamından yalnızca birkaç ay daha sonra 3 milyar dolarlık satış yapan Musk, daha sonrasında ise Twitter’ı satın almak için göstermesi gereken öz sermaya ötürüsıyla 8 milyar dolarlık bir satış daha yaptı.

Tüm bu satışlara karşın Elon Musk elinde hâlâ 155 milyon 39 bin 144 adet daha TSLA hissesi tutuyor. Tüm bu payların bedeli ise 131.7 milyar dolar. Tesla ve SpaceX CEO’su son pay satışını ise “Twitter’ın satın alma mutabakatını zorlaması durumunda Tesla paylarını acil bir biçimde elinden çıkarmamak için” yaptığını deklare etti. Bu açıklama ile bir arada Twitter dosyasının büsbütün kapanmadığını söylemek mümkün.


CEO, hisse satışını bir defa daha noktaladığını lisana getirdi. Musk, ayrıyeten sattığı payları şayet Twitter anlaşması gerçekleşmezse yine alacağını da belirtti. Biroldukca kez Tesla paylarını satışını bıraktığını söyleyen Elon Musk bakalım bu sefer kelamında durabilecek mi?

Peki siz Elon Musk’ın Tesla paylarını elden çıkarması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.
 
Üst