Ekonomik külfetlerin tahlili Erdoğan’da değil

uçanteneke

New member
MetroPOLL Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, Türkiye’nin Nabzı Nisan 2022 araştırmasından sonuçlar paylaştı.

Seçmenin büyük bir kısmı, hükümete iktisat konusunda güvenmiyor

Söz konusu araştırmanın “Hükümet ekonomiyi düzeltebilir mi?” başlıklı anketinde, seçmenlerin 3’te 2’sinin seçime kadar hükümetin ekonomiyi düzeltebileceğini düşünmediği kararı çıktı. AKP ve MHP’li seçmenlerin de kayda kıymet bir kısmının hükümete iktisat konusunda güvenmediği kararına varıldı.

“Hükümetin seçime kadar ekonomiyi düzeltebileceğini düşünüyor musunuz?” sorusunun sorulduğu ankette “Evet düşünüyorum” diyenlerin oranı yüzde 31, “Hayır düşünmüyorum” diyenlerin oranıysa yüzde 66,2 oldu.

AKP’lilerin yüzde 21,5’i, MHP’lilerin ise yüzde 28,2’si, “Hükümetin ekonomiyi düzeltebileceğine inanmıyorum” dedi.

Diğer siyasi partiler ve kararsızların da büyük kısmının “Hükümetin ekonomiyi düzeltebileceğine inanmıyorum” demesi dikkat çekti.

Ekonomik problemleri Erdoğan çözebilir mi?

Türkiye’nin Nabzı Nisan 2022 araştırmasından “Ekonomik problemleri Erdoğan’ın çözebileceğini düşünüyor musunuz” sorusuna seçmenlerin yüzde 59’u “Hayır” cevabı verdi.

Ekonomik problemleri muhalefet çözebilir mi?

Aynı araştırmada seçmene “Ekonomik problemleri muhalefet partilerinin çözebileceğine inanıyor musunuz?” sorusu da soruldu. Buna bakılırsa seçmenin yüzde 42’si ekonomik problemleri muhalefet partilerinin çözebileceğini düşünüyor. Bu oran CHP tabanında %78, DÜZGÜN Parti tabanında %69 ve HDP tabanında %64 oranında. Muhalefet partilerinin ekonomiyi çözebileceğine dair inanç AKP ve MHP’de %11-17 bandında.