Doğu federal eyaletlerindeki okullarda aşırı sağcılık özellikle arttı

DunyaVatandasi

New member

İki öğretmenin yakıcı mektubundan bu yana, okullarda aşırı sağcılık konusunda büyük bir endişe var. Olayların sayısı son zamanlarda özellikle doğu Almanya’da arttı.

Bir rapora göre, içinde bulunduğumuz okul yılında bazı Doğu Almanya eyaletlerindeki okullarda önceki yıllara göre çok daha fazla aşırı sağcı olay rapor edildi. Bu, resmi olarak kaydedilen numaralara atıfta bulunarak “Welt am Sonntag” (“WamS”) tarafından bildirilir.

Buna göre, yalnızca Brandenburg’daki Eğitim Bakanlığı, Haziran ayı başına kadar yüze yakın olay kaydetti. Bu, bir önceki öğretim yılına göre yaklaşık 40 daha fazla. Yalnızca Mayıs ayında kaydedilen 34 vakanın 14’ünde öğrenciler, örneğin sınıfta veya oyun alanında sözde “Hitler selamı” vermiş olacaklardı.

Bildirilen vakaların sayısı Thüringen ve Mecklenburg-Batı Pomeranya’da da önemli ölçüde arttı. Thüringen’deki okullar, bir önceki yıl aşırı sağcı olarak sınıflandırılan 91 olay bildirdi; bu sayı, 2021’dekinden yaklaşık 30 daha fazla. Mecklenburg-Batı Pomeranya, daha önce düşük olan değerlerin ardından Haziran ortasına kadar mevcut okul yılında 48 olay kaydetti.

Diğer birçok ülkedeki eğitim bakanlıkları istatistik tutmamaktadır.

“WamS” e göre, diğer birçok ülke, eğitim bakanlıkları istatistik tutmadığı için talep üzerine herhangi bir rakam sunamadı. Bunun yerine, aşırı sağcı yasa ihlallerine ilişkin cezai suçlamaları kaydeden polis anketlerine atıfta bulundular.

Kuzey Ren-Vestfalya ve Bremen’deki eğitim bakanlıkları, “az sayıda” aşırı sağcı olaydan bahsetti. Hessen’de, okullardaki aşırı sağcılık olaylarının yıllık sayısı “tek haneli veya çok düşük çift haneli aralığa” yerleştirildi.

Stark-Watzinger: Burg’daki olaylar bir “alarm sinyalidir”

Federal hükümetin Yahudi aleyhtarlığı komiseri Felix Klein, okullardaki Yahudi aleyhtarı olayları bildirmek için ülke çapında bir zorunluluk çağrısında bulundu. Thüringen İçişleri Bakanı Georg Maier (SPD), aşırı sağcı olayların ülke çapında tek tip olarak kaydedilmesi lehinde konuştu.

Geçen hafta, Brandenburg’un Spree-Neisse bölgesindeki Burg’daki okullarında aşırı sağcı ve ırkçı olayları kamuoyuna duyuran iki Brandenburg öğretmeninin nakil başvurusu heyecan yarattı. Burg’daki okuldaki öğretmenler hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger (FDP), Burg’daki olayları “WamS” bir “alarm sinyali” olarak nitelendirdi. Özgürlük, demokrasi, hoşgörü ve çoğulculuk “toplumumuzun, okullarda da merkezi değerleridir”. “Her yerde ve her gün yaşamak – ve gerektiğinde onu savunmak” önemlidir.