Çiftçilik yapan Şen ailesi: Çalıştıkça batıyoruz

uçanteneke

New member
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, hamile süt ineğinin satış fiyatının 50 bin TL olduğunu belirterek, “Biz söylemiş olduk, ‘süt inekleri kesiliyor, bunun tedbirini alın’ dedik. 2 ay evvel 15-20 bin lira olan süt ineği artık 50 bin liraya bulunmuyor” dedi.

Gaytancıoğlu, şunları söylemiş oldu:

‘Süt inekleri kesiliyor, bunun tedbirini alın’

Şen ailesi çalışıyor, süt inekçiliği yapıyor lakin 7 tane hayvanı kesilmiş. Biz söylemiş olduk, ‘süt inekleri kesiliyor, bunun tedbirini alın’ dedik. 2 ay evvel 15-20 bin lira olan süt ineği artık 50 bin liraya bulunmuyor. niye, et için kesildi. Et fiyatları da artmış. Süt para etmiyor. Yeme çalışıyorsunuz. Saman fiyatları epey arttı. Hem süt bulunmuyor artık piyasada süt de yok. tıpkı vakitte markette süt eserleri meblağları epey arttı. Yani bunu tahlili sizin desteklenmeniz, öteki türlü olmaz. Anons yapılıyor köylerde; ‘ineğini kestirmek isteyen var ise peşin paraya alırız’ diyorlar. 50 bin liradan alıyorlarmış. Kasaba gittiğinizde bir daha kıyma fiyatı 2-3 ay evvel 130 liraydı, artık 170-180 liralara. Bu tahlil değil. Tahlil üreticiyi desteklemek.”

“İneklerin bir kısmını yem parası için kestirdik”

Oktay Şen
, süt ineklerini yem borcu yüzünden satmak zorunda kaldığını belirterek, “7 tane kestirdik son 2 ay ortasında. Kestirdiğimiz ineklerin bir kısmını yem parası için kestirdik. Sütümüz para etmedi. Yemi karşılamadı. Onun için maalesef kesite verdik. Bir takviye yok. Toplam 16’şar liraya geldi. 50 bin liradan alıyorlar maalesef yok” dedi.

Oktay Şen’in eşi ise devletten takviye beklediğini lisana getirerek, “Çalıştıkça batıyoruz. Daima dayanak bekliyoruz ancak yok, maalesef” diye konuştu.
 
Üst