Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Cennet Papağanı

Kuşlar ülkemizde en çok beslenen evcil hayvanlar arasındadır. Bu kuş türlerinden de cennet papağanı bir hayli tercih edilen türlerdendir. Cennet papağanı bir hayli uysal bir canlıdır. Jako papağanı gibi fazla konuşmayı sevmez. Fakat konuşmaya başladıkları zaman da kolay kolay susmazlar. Peki cennet papağanı ne yer? Cennet papağanı bakımı nasıl olur?

Cennet Papağanı
emen hemen bütün kuşlar ilgiden ve bakımdan hoşlanırlar. Bakım gösterilmediği takdirde de kuşlar genel olarak strese girerler ve tüy dökmeye başlarlar. Cennet papağanları da strese girdiğinde tüy dökerler. Tüy renkleri rengarenk olan bu kuşların anavatanı Afrika Kıtası’dır. Sıcak iklimi seven cennet papağanları tek eşlidirler. Diğer kuş türlerine göre de bir hayli kolay anlaşırlar.

Cennet Papağanı Bakımı
Cennet papağanı bir hayli hareketli bir kuştur. Bu sebeple çok büyük bir kuş kafesi tercih etmelisiniz. Kafesin içinde de kuş yemliği, suluk ve tüneklerin olması gerekiyor. Bu malzemeler tıpkı diğer kuşlar için kullanılacak olan kuş malzemeleridir. Kafesin içerisine kuş tüneklerinin törpüleme için kullanılacak olan çeşidinden de en az bir tane koyarsanız, tırnaklarının törpülenmesine yardımcı olursunuz. Ancak kendine zarar veriyorsa bu tüneği kafesten kaldırmalısınız. Kafesin alt kısmına kuş suluğu ve kuş yemliği koymalısınız. Kafesin yarısına kadar çekilen kafes tülü de yem kabuklarının ve tüylerinin etrafa saçılmasına engel olacaktır.

Cennet papağanın suyunu birkaç günde bir değiştirmelisiniz. Suyun içerisine ara sıra vitamin damlatabilirsiniz. Özellikle tüy dökme mevsimlerinde çeşitli kuş vitaminleriyle desteklemeniz bu dönemi sağlıklı geçirmelerine olanak tanıyacaktır. Papağan yeminin içine kuş kumu da eklemelisiniz, isterseniz bunu kafesin zeminine de koyabilirsiniz. Kuş kumuyla beraber papağanınızın sindirimi sağlıklı olacaktır.

Cennet Papağanı Ne Yer?
Cennet papağanları doğada meyve ve bitki tohumları yemektedir. Evde yani kafeste bakılanlar ise papağan yemi yemektedir. Papağan yemi içeriğinde yulaf, beyaz darı, kabak çekirdeği, ay çekirdeği ve mısır taneleri bulunur. Papağan yemine ilave olarak ballı kraker ve dal darı da verebilir.

Evcil hayvanınız tüy dökme dönemine girdiğinde beslenmesine de özen gösterilmelidir.. Bu dönemde yulaf bir hayli yararlıdır. Yulaf dışında da az miktarda elma, yeşillik ve yumurta da cennet papağanınızın beslenmesine takviye olarak kullanmak mümkündür.

Cennet Papağanı Konuşur Mu?
Cennet papağanı diğer papağan türleri kadar konuşma yeteneğine sahip değildir. Yine de disiplinli ve iyi bir eğitim verildiğinde birkaç kelime öğrenebilirler. Erkek cennet papağanının bu konu da dişilerden daha yetenekli olduğunu söyleyebiliriz.
 
Üst