Bakan yardımcısından ‘Kaz Dağları’ itirafı: Dımdızlak bıraktılar

bencede

Member
Çevrecileri ayağa kaldıran Kaz Dağları’ndaki maden projesinin hakkında açıklamalarda bulunan Güç ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Onur Kalaycı, Kanadalı Alamos firmasının Kaz Dağları’nda 5 yılda kademe halinde keseceği ağacı bir anda kestiğini ve doğayı ‘dımdızlak’ bıraktığını itiraf etti. Kalaycı, bu niçinle madenciliğe karşı olumsuz algının arttığını söylemiş oldu.

Sözcü’de yer alan habere nazaran, Maden arama ve çıkarma sırasında bozulan tabiatın bir daha eski haline döndürülmesini sağlayacak biçimde maddelerde gereğince zorlayıcı ve bağlayıcı karar bulunmadığını belirten Kalaycı, kimi maden alanlarında süreçler bittikten daha sonra oluşan olumsuz imgelerin bu yüzden meydana geldiğini aktardı.


“ÖNCE ORTALIĞI BİRAZ BOZUYOR, daha sonra DÜZELTİYORLAR”

Türkiye Madenciler Derneği tarafınca düzenlenen 2’nci Maden Kurtarma Müsabakası öncesinde gazetecilerle sohbet eden Prof. Kalaycı, madenlerin ülkeler için hazine pahası taşıdığını, maden olmadan insan hayatının sürdürülemeyeceğini söz etti. Madenler konusunda toplumda oluşan olumsuz algının bilakis döndürülmesi için uğraş harcadıklarını kaydeden Kalaycı, “Ameliyat sırasında ortaya beğenilen olmayan manzaralar çıkıyor. daha sonra etraf toparlanıyor, hasta eski sıhhatine kavuşuyor. Madenciler de evvel ortalığı biraz bozuyor, daha sonra düzeltiyor” dedi.
 
Üst