Ayı kamerası, Alaska’da zor durumdaki yürüyüşçüleri kurtarırken videoya çekiyor

DunyaVatandasi

New member

Bir web kamerası ve izleyicileri Alaska’da bir yürüyüşçüyü kurtardı. Belli ki soğuk havada sıkıntı çekiyordu.

Web kamerası kullanıcıları aslında ayıların Alaska’daki nehirde somon balığı yakaladığını ve milli parktaki tepelerde yürüdüğünü görmek istiyordu. Ancak bunun yerine bir yüz belirdi ve bir kurtarma operasyonunu tetikledi.

Alaska’nın güneyindeki Katmai Ulusal Parkı’na bir şirket, günün her saatinde görüntü sağlayan ve özellikle ayı severler arasında popüler olan kameralar yerleştirmişti. Ayrıca bir sohbet işlevi de var ve bu artık bir yürüyüşçüyü kurtardı. Bu aniden resimde belirdi. Adam “Bana yardım edin” kelimesini ağzından çıkardı. İzleyiciler kameraları çalıştıran şirket olan Explore.org’u uyardı. Onlar da milli park korucularına haber verdiler.

Dumpling Dağı’ndaki yer bilindiğinden kurtarma ekipleri hemen yola çıktı. Birkaç saat sonra olay yerine ulaştılar; yürüyüşçü onları orada bekliyordu. Sohbette kurtarma operasyonu da görüntülendi ve sevinçle karşılandı.

Adamın kim olduğu ve neden sıkıntıya düştüğü henüz bilinmiyor. Milli parkın sözcüsü Cynthia Hernandez, Washington Post’a, yardım çağrısı sırasında havanın yağmurlu ve fırtınalı olduğunu ve görüş mesafesinin düşük olduğunu söyledi. Yürüyüşçü yara almadan kurtuldu ve güvenli bir yere götürüldü. Kurtarma operasyonu sırasında ayıların görülmediği belirtildi.