Altına Japon öpücüğü

uçanteneke

New member
Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) 10 yıllık tahvil getirilerinin yüzde 0,25’ten yüzde 0,5’e yükselmesine müsaade vererek piyasaları şaşırtmasının akabinde yen sert yükseldi. Dolar endeksinin Japon Yeni karşısında yüzde 0,7’ye kadar kıymet kaybetmesi altın meblağlarının da yükselmesine niye oldu. Altının onsu 1,805 dolara kadar yükselirken, gram altın fiyatı da yüzde 1’in üstünde artarak 1,082 liranın üzerine çıktı.

BoJ’un 10 yıllık getiri sonunu müdafaaya yönelik kararlı duruşu, dünya çapında borçlanma maliyetlerinin düşük tutulmasına dolaylı yoldan yardımcı olmuştu. Lakin BoJ’dan gelen sinyallerle bir arada merkez bankalarının şahin duruşlarını koruyacaklarına ait beklentiler piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırdı.

Merkez bankalarının kararları niçiniyle geçen hafta dalgalı bir seyir izleyen altının ons fiyatında düşüşler sonlu kalmış, ekonomilerdeki zayıflık işaretleri ve dolar endeksindeki düşüş ise altın meblağlarını desteklemişti.

Yatırımcılar uzun müddettir faiz getirisi olmayan altından kaçınarak finansal risklere karşı inançlı liman olan dolara yöneliyordu. Lakin dolardaki bu son gerileme, ons altın fiyatında yükselişe niye oldu.
 
Üst