Albino Muhabbet Kuşu

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Albino Muhabbet Kuşu

Albino muhabbet kuşları tıpkı diğer muhabbet kuşları gibi insanlarla iletişimi iyi olan, insanlarla aynı ortam bulunmaktan keyif alan türlerden birisidir. İsminden de anlaşıldığı üzere renkleri beyaz ve beyaza yakın tonlarda olmaktadır. Albino muhabbet kuşunun göz rengi birbirinden değişiklik göstermekle beraber genel olarak kırmızı renktedir. Öyle ki bazı insanlarca tavşan kuş çeşidi olarak adlandırılır.

Albino Kuşu
Dünya genelinde bu kuş türünün %90’ı dişi Albino Muhabbet Kuşudur. Erkek Albino Muhabbet Kuşunun neden daha az olduğu eksiksiz olarak bilinmemektedir. Buna ilave olarak bu kuş türlerinde cinsiyet ayrımı yapmak çok da kolay değildir. DNA testi ile cinsiyetlerini öğrenmek mümkündür ancak bu da bir hayli masraflı olduğundan çoğu kuş sahibi Albino kuşunun cinsiyetini öğrenme gereksinimi duymaz. Yine de ayırt edici özellik olarak işe yaradığı düşünülen yöntemler bulunur. Kuşun burun kısmının pembe ve soluk renkte olması cinsiyetinin erkek olduğu, koyu rengin ise dişi Albino kuşu olduğu söylenmektedir.

Albino kuşuna parlak ışık altında bakıldığında kanat tüyü rengi mavi, açık mavi ve açık yeşil renginde olabilir. Bu fonksiyonları onların en belirgin ve cezbedici fonksiyonlarınden birisidir. Fakat sahip oldukları genler yüzünden de diğer muhabbet kuşlarına oranla kuşlarda görülen deri hastalıklarına karşı dayanıksızdırlar.

Albino Muhabbet Kuşunun Bakımı
Albinu kuşunun bakımı ve beslenmesi diğer muhabbet kuşları ile nerdeyse aynıdır. Yine de daha çok muhabbet kuşu karışımı olan yemlerden vermeniz evcil hayvanınız için faydalı olacaktır. Eğer yeni bir kuş sahiplendiyseniz size ve evinize alışana kadar ona zaman tanımanızda fayda vardır. Birkaç gün ya da 1 hafta sonra kafesi için en doğru yeri seçerek sizin de sıklıkla bulunduğunuz bir odaya koyabilirsiniz. Böylece sizin ve ailenizdeki diğer üyelerin sesine alışır ve kendini daha huzurlu bir ortamda hisseder.

Yavru Albino Muhabbet Kuşlarına verilen yemler ıslatılıp verilmeli ki sindirimleri kolay olsun. Bu kuş türünde üreme istenilirse daha geniş bir alana yaymak gerekir. Albino kuşlar dar alanlardan hoşlanmazlar. Albino muhabbet kuşlarının yaşayacakları kafes boyutları diğer muhabbet kuşlarına nazaran daha geniş olmalıdır.

Elinize alacağınız biraz yemle hareketsiz durup yaklaşmasını beklerseniz sizin yanınıza gelecektir. Burada dikkat etmeniz gerekli olan şey sabırlı olmanız ve asla pes etmemeniz gerektiğidir.

Beyaz Muhabbet Kuşu
Albino kuşları renginden dolayı beyaz muhabbet kuşu olarak da isimlendirilir. Beyaz muhabbet kuşunun insanlarla etkileşimi bir hayli iyidir. Yalnız kalmayı sevmeyen beyaz muhabbet kuşlarını evde tek başlarına kalmasını önermeyiz. Aksi halde moralleri bozulur, strese girerler ve tüy dökmeye başlarlar.
 
Üst