Adam çekilişte metal dedektörü kazandı ve madeni paralardan yapılmış hazine buldu

DunyaVatandasi

New member

Bir İngiliz, yapılan çekilişte metal dedektörü kazandı. Bununla birlikte gömülü bir mücevher buldu ve bu ona artık çok para kazandırdı.

Bournemouth, Dorset'ten Britanyalı Mickey Richardson, bir Facebook grubunda metal dedektörleri için yapılan çekilişe katıldı ve yüksek kaliteli bir metal dedektörü kazandı. Çok fazla tecrübesi olmayan 63 yaşındaki adam nereye bakabileceğini araştırdı.

Dorchester yakınlarındaki Ansty'de, Napolyon Savaşları sırasında bir çamur köyünün bulunduğu söylenen çamurlu bir alanla karşılaştı. Belki birkaç bakır para bulmayı umarak sahibinden izin istedi.

“Başka bir sinyal aldım, bir tane daha ve bir tane daha”

Bir hafta sonu tarlaya gitti ve bir süre amaçsızca aradı. Mickey Richardson Metro gazetesine “Sonra aniden güçlü bir sinyal aldım ve üzerinde Charles I'in büstünün olduğu bir para buldum” dedi. Daha sonra bölgeyi tekrar aramaya başladı: “Başka bir sinyal aldım, sonra başka bir sinyal ve bir tane daha.”

Mickey Richardson sahada toplam 234 madeni para buldu. Para muhtemelen 1644 yılında İç Savaş sırasında bir çiftçi tarafından saklanmak üzere oraya gömülmüştü. Saklanma yeri neredeyse 400 yıl sürdü. Madeni paraların sahibinin savaşta öldürüldüğü tahmin ediliyor. Tüm madeni paralar tarlaya dağılmış olduğundan, çiftçiler muhtemelen yüzyıllar boyunca tarlaları sürerken onları farkında olmadan hareket ettirmişlerdir.

1550-1650 dönemine ait madeni paralar

Richardson ilk gün 74 madeni para buldu. Geri geldi çünkü onları 100'e yuvarlamanın işe yarayacağını düşünüyordu. Ama sonra 234 coin oldu. Sikkeler Kral Edward VI'nın saltanatını kapsıyordu. 1550'lerde Kraliçe I. Elizabeth, I. James ve I. Charles'tan itibaren.

Mickey Richardson, bulgusunu Büyük Britanya'nın gerektirdiği şekilde resmi Buluntu İrtibat Görevlisine bildirdi. Ancak yetkilinin ve British Museum'un incelemesinin ardından hazinesini geri aldı ve onu bir müzayede evinde satmasına izin verildi. Madeni paralar Londra müzayede evi Spink & Son'da 23.000 pounda (yaklaşık 28.000 euro) satıldı.

Adam artık kazancını, paraları küpeştesinde bulduğu arazi sahibiyle paylaşıyor. Richardson bunun adil olduğunu düşünüyor. Şöyle diyor: “Benim için mesele para değil, madeni paraların tarihi ve korunmasıyla ilgili. Para bir bonus.” Richardson, payıyla eşi Rosalynd ile bir yaz tatili planlıyor.