ABD’de konut başlangıçları düşüşünü sürdürdü

uçanteneke

New member
ABD’de konut başlangıçları, kasımda yüzde 0,5 azalışla 1 milyon 427 bine gerileyerek düşüşünü üçüncü aya taşıdı. ABD Ticaret Bakanlığı, kasım ayına ait konut başlangıçları ve inşaat müsaadeleri istatistiklerini yayımladı. Buna bakılırsa, konut başlangıçları, kasımda bundan evvelki aya kıyasla yüzde 0,5 azalarak 1 milyon 427 bine geriledi.

Piyasa beklentilerinin altında azalış gösteren konut başlangıçlarının 1 milyon 400 bin olması öngörülüyordu. Düşüşünü üçüncü aya taşıyan konut başlangıçları, ekimde de yüzde 2,1 azalışla 1 milyon 434 bin düzeyinde gerçekleşmişti. Ülkede konut başlangıçları, kasımda yıllık bazda ise yüzde 16,4 azaldı.

İnşaat müsaadeleri 2 yılın en düşük seviyesinde

İnşaat müsaadeleri de kasımda aylık bazda yüzde 11,2 azalarak 1 milyon 342 bin düzeyine indi. bu vakitte beklenenden çok düşüş kaydeden inşaat müsaadelerinin 1 milyon 485 bin olması öngörülüyordu. Haziran 2020’den bu yana en düşük seviyeyi kaydeden inşaat müsaadeleri, ekimde de yüzde 3,3 azalışla 1 milyon 512 bin düzeyinde gerçekleşmişti. ABD’de inşaat müsaadeleri, kasımda yıllık bazda ise yüzde 22,4 azaldı.

Analistler, konut başlangıçları ve inşaat izinlerinde devam eden düşüşün, artan gereç fiyatları ile yükselen mortgage (konut kredisi) faiz oranlarını yansıttığını, yüksek borçlanma maliyetlerinin enflasyonla birleşmesiyle konut talebinin ziyan gördüğünü belirtti.
 
Üst