ABD’de Kızılderili çocuklara ilişkin 500 mezar bulundu

DunyaVatandasi

New member
ABD’de Kızılderili çocuklara ilişkin 500 mezar bulundu ABD hükümeti tarafınca yaptırılan bir araştırmada, 50’nin üstündeki yatılı okul alanında, Kızılderili ailelerin çocuklarına ilişkin olduğu düşünülen 500 mezar tespit edildi.

Yerli Amerikalıların çocuklarının zorla alıkonulduğu yatılı okullar hakkında birinci kere yapılan federal araştırmada, şu ana kadar 53 farklı alanda 500 mezar yeri belirlenirken yetkililer, sayının artabileceğini söz etti.

‘BU DÜNYADAKİ HEDEFİNİ GERÇEKLEŞTİREMEYEN BİREYLER’

İçişleri Bakanı Deb Haaland yaptığı basın açıklamasında, “Bu çocukların her biri kayıp bir aile üyesi ve fecî sistemin bir modülü olarak hayatlarını kaybettiği için bu dünyadaki gayesini gerçekleştiremeyen bireyler.” tabirine yer verdi.


Kendisi de Kızılderili bir aileden gelen Haaland, “Kızılderili yatılı okul siyasetlerinin sonuçları yürek burkucu ve inkar edilemez. Yerli halkların büyümeye ve güzelleşmeye devam edebilmesi için bu siyasetlerin kalıcı mirasına hitap etmek benim önceliğim.” dedi.

İçişleri Bakanlığının bahse ait raporunda, Amerikan yerlilerinin çocuklarını asimile etmek maksadıyla açılan 400’den çok okulun, 19. yüzyılın başlarından başlayarak, Kızılderililerin topraklarından sürülmesiyle birebir vakte denk gelen 150 yıl boyunca çalıştığına işaret edildi.


YATILI OKULLARDA KİMLİKLERİ SİLİNMEK İSTENDİ

Raporda, birçok Oklahoma, Arizona ve New Mexico’da olmak üzere 37 eyalet yahut bölgede faaliyet gösteren okullarda, Kızılderili çocuklarının kendi lisanını konuşmalarının yasaklandığı, onlara İngilizce isimler verildiği, saçlarını kısaltmak ve zorla çalıştırılmak da olmak üzere sistematik kimlik değiştirme metodolojileri uygulandığı söz edildi.

Raporda, bu okullarda yetişen ve hayatta kalan Kızılderililerin, çocukların kendi lisanlarını konuşması yahut kültürlerini uygulaması durumunda, hücre mahpusu, aşağılama, kırbaçlama, yiyecek vermeme, tokatlama ve kelepçeleme üzere prosedürlerle cezalandırıldıkları tezi da yer aldı.


İçişleri Bakanlığı, bu okullarda yetişip de hayatta kalanların kıssalarını anlatmasına ve kalıcı bir kelamlı tarih koleksiyonu oluşturmasına imkan sağlamak için ABD genelinde bir yıl boyunca bir proje yürütecek.

Bakanlık, belli yahut bilinmeyen mezarlarda gömülü çocukların isimlerini, yaşlarını ve kabile ilişkilerini içeren ikinci bir rapor hazırlayacağını duyurdu.
 
Üst