AB, Amazon’la rekabet soruşturmalarında anlaştı

uçanteneke

New member
Avrupa Birliği (AB) Komitesi, Amazon’a karşı yürütülen rekabet soruşturmalarının firmanın yasal olarak bağlayıcı taahhütlerde bulunmasıyla birlikte kapatıldığını deklare etti. Açıklamada, bilgilerin kullanması konusundaki telaşlara yönelik Amazon’un kendi pazarındaki bağımsız satıcıların faaliyetleriyle ilgili yahut bunlardan üretilen kapalı dataları kullanmamayı taahhüt ettiği açıklandı.

Amazon’un; platformunda bulunan, “şimdi al ve sepete ekle” butonu olarak bilinen (buy box) seçeneğinde bütün satıcılara eşit davranmayı ve ikinci bir teklifin de bu alanda gösterilmesi taahhütlerinde bulunduğuna dikkati çekilen açıklamada, Amazon’un satıcılara kendi hizmetleri yerine öbür teslimat firmalarını seçme müsaadesi vereceği de kaydedildi.

Açıklamada, AB Komitesi’nin kelam konusu taahhütlere karşıt davranması halinde Amazon firmasına toplam cirosunun yüzde 10’una kadar para cezası uygulayabileceği açıklandı.

AB, 2020 yılında, Amazon firmasını platformundaki bağımsız satıcılara ilişkin hassas dataları kendi perakende satışlarına yarar sağlayacak halde kullanmakla suçlamıştı.

AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin bölümlerinde rekabete alışılmamış bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komitesi’nde bulunuyor. Komite, kelam konusu soruşturmalarda rekabete muhalif bir durum olup olmadığını pahalandırıyor. Rekabete ziyan verecek durumların tespit edilmesi halinde AB Komitesi, bu duruma son veriyor ve şirketlere yüksek para cezaları uyguluyor.
 
Üst